• DOLAR
  13,4726
  %0,72
 • EURO
  15,2894
  %0,96
 • ALTIN
  793,64
  %0,39
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
‘BU İŞİ YAPANLARIN HEPSİNİ DE YARGILATACAĞIM’

‘BU İŞİ YAPANLARIN HEPSİNİ DE YARGILATACAĞIM’

KARABÜK Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu ilçesine bağlı Tokatlı köyü mezarlığı üzerine 3500 kamyon hafriyat dökülüp bungalovların yapılarak kafe faaliyetinin yürütüldüğünü söyledi. Başkan Vergili,’’ Sizin yapmış olduğunuz utanmazlıktır, istismardır.  Orada bu işi yapanların hepsini de yargılatacağım. Hafriyatın kaldırılması için elimden geldiği kadar mücadele veririm. Orada kafe çalıştırtmam.’’ dedi.

Başkan Vergili BRTV ekranlarında Zafer Acar’ın konuğu oldu. Başkan Vergili, geçen Nisan ayında Tokatlı köyünde mezarlığa hafriyat döküldüğünü ve içindeki mescidin de restorana dönüştürüldüğünü iddia eden köylüler ile suçladıkları muhtar ve yakınlarının kavgaya tutuşmasına neden olaya değindi.

‘MEMLEKETTE BAŞKA YER KALMAMIŞ’

Başkan Vergili, orman alanı olan bir alanın Muhtarlığa kiraya verildiğini,  muhtarlığında ihale ile başka birine kiraya verdiğini belirterek, ’’Burası da mezarlığın olduğu bölge. Memlekette başka yer kalmamış. Oradaki kişi önce caminin müştemilatını kullanmaya başlıyor. Yemekhanesini mescidini kafeye çeviriyor. Sonra itirazlar gelince ilk önce mescit tekrardan vatandaşın kullanımına veriliyor. Daha sonrasında da sağ olsun Safranbolu Kaymakam’ı müştemilatı da boşattırıyor. Kendisi şuanda mezarlığın üzerine bungalovları yaparak, kafe faaliyetine devam ediyor. En garip tarafı ise buraya 3500 kamyon hafriyat dökülerek, 200’e yakın mezarın kapatılmasıdır. Safranbolu Belediyesi’nin hafriyat alanı olarak gösterdiği yer Safranbolu çöplüğüne yakın bir yer. Hafriyat döküm alanları ile ilgili özel izin almanız lazım. Oraya hafriyat dökülerek mezarların üzerleri kapatılıyor ve alan düzleniyor. Birileri kullanmış oldukları isimler ile izin belgesi, ruhsatı olmadan faaliyet gösteriyor. Tabii ki burayla ilgili duyarsız kalmayacağız. Bu söylediklerimin hepsini savcılığın suç duyurusu olarak kabul etmesi lazımdır. Bir kere 3500 kamyon hafriyat oraya döküldü ise döküm sahası ile arasındaki mesafe 20 KM bir kamyonun oraya gidiş geliş maliyeti en az 200 TL olur. Hafriyatın mezarlık alanına dökülmesine izin veren her kim ise savcılık bu kişiyi bulmakla mükelleftir. Büyük ihtimal ile de muhtar bu işin içerisinde. 3.500 kamyondan sefer başı para alsa en az 350 bin TL para almıştır. Almadan döktürmez. Bunu savcılığın araştırması lazım. Kesinlikle mezarlar kapatılamaz.  Kanunda yeri var. Size okuyayım. “ ibadethanelere, bunların eklentilerine, buralardaki eşyalara, mezarlara, bunların üzerlerindeki yapılara, mezarlıklardaki tesislere, mezarlıkların korunmasına yönelik yapılan yapıları yıkmak, bozmak veya kırmak suretiyle zarar veren kişi 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’’ Bu işin sorumlusu muhtardır. Muhtar bir yerel yönetim temsilcisi benim bilgim yok diyemez. Muhtarın bilgisi olmadan oraya 3500 kamyon hafriyat dökülmez. O da bir bedel almadan bu hafriyatı döktürmez. Oraya bir kamyon bile hafriyat dökülse gidip muhtarın şikâyet etmesi lazım.  Buradan muhtar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. ’’dedi.

‘SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUDUR, HEPSİNİ DE YARGILATTIRACAĞIM’

Mezarlığa kafe yapan ve çalıştıran kişinin İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Bahattin Eroğlu’nun oğlu olduğunu söyleyen başkan Vergili şöyle dedi:’’ Bu alanda İl Özel İdare sınırları içerisinde olan bir alandır. Senin böyle bir şeye ihtiyacın mı var. Senin oğlun da İmam Hatip mezunu. Allah’tan korkmuyor mu? Mezarların üzerine kafe yapmaya. Bahattin Eroğlu her işte Mehmet Ali Bey’in ismini kullanarak, ön plana çıkıyor. Bunu da Mehmet Ali Bey’in bilmesinde fayda var. Karabük’ü bu kadar boş mu sanıyor. Bu işin hiç kimsenin takipçisi olmayacağını mı sanıyor. Karabük’ü, Safranbolu’yu sahipsiz falan mı sanıyorlar. Sorduğun zaman onun arkasında Mehmet Ali bey var. Mehmet Ali bey benim tanımadığım kişi mi? Mehmet Ali bey sana böyle bir şey yap der mi? Mehmet Ali beyin ismini neden kullanıyorsunuz? Utanın biraz. Mehmet Ali bey sana sahip çıktıysa, her yaptığın rezalette, her yaptığın pislikte sana sahip çıkacak diye bir kanun mu var. Bahattin Eroğlu Karabük’te bir daha ben olduğum sürece Mehmet Ali beyin ismi ile tek iş yapamayacak. Ona bir fırsat daha verilmiş. Gerekli her türlü yardım yapılmış. Oturacak memuriyetine devam edecek. Aldığı memur maaşıyla da geçimini sağlayacak. Biz Karabük’ün her yerinde varız. Söyleyeceklerimi söyledim bunların hepsi savcılığa suç duyurusudur.  Tepenin üzerine bungalov yapmış. Haliç manzaran mı var senin? Bugünden itibaren ben bu konunun hukuken takipçisiyim. Bir kere o muhtar aldığı parayı geri iade edecek ve oradan döktürdüğü hafriyatın tamamını kaldıracak. Eğer hafriyatı kaldırmıyorsa İl Özel İdare de suçludur. Orası hafriyat alanı mı? Bu işler bedelsiz yapılmaz. Bize 100 tane talep geliyor. Burayı müteahhide söylesem doldurtsam, tarla mı düzlesem diye. Biz bu işin ne olduğunu biliyoruz. Bu işler bedava olmaz. Biz 12 seneden beri bunlarla, müteahhitlerle uğraşıyoruz. Yani sen şimdi oraya 3.500 kamyon hafriyatı bedavaya döktürdün. Savcılığın o müteahhitleri bulması ve hafriyatın tamamını kaldırtıp, mezarları açması lazım.  Şuan yine bir ihbarda buluyorum. Orası ruhsatsız çalışıyor. Oraya ruhsat verilmesine imkân yok. Eğer ruhsat verildiyse o da bir suiistimaldir.  Bu yüzden oranın en kısa zamanda kapatılması gerekir. Orada ruhsat almadan kafe çalıştıramaz. Büfeler gece 12’den sonra açık olduğunda emniyet ceza yazıyor. Orası Jandarma bölgesi, jandarma gitsin ruhsatı var mı yok mu kontrol etsin. Bu da jandarmaya bir ihbardır. Milletin anasının, babasının, dedesinin mezarının başında davul mu çalacaklar.   Meydanı boş bulduk, arkamıza birilerini aldık, bizim gücümüz var diye. Sizin Karabük’te ne gücünüz var. Sizin yapmış olduğunuz utanmazlıktır, istismardır. Mehmet Ali bey gibi bir şahsiyeti istismardır sizin yaptığınız. Bu işi düzeltecekler. Orada bu işi yapanların hepsini de yargılatacağım. Hafriyatın kaldırılması için elimden geldiği kadar mücadele veririm. Orada kafe çalıştırtmam.’’

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM