ŞAHİN’DEN ZİNCİR MARKETLER AÇIKLAMASI

ŞAHİN’DEN ZİNCİR MARKETLER AÇIKLAMASI

CUMHURBAŞKANLIĞI  Yüksek İstişare Kurulu üyesi Mehmet Ali Şahin, zincir marketlerde yapılan yeni düzenlemeyle ilgili, ”Bu zincir marketlerin üreticiden alındığından itibaren vatandaşa sunduğu noktaya kadar aşamalar günlük takip edilecek. Sadece zincir marketler değil, diğer 200 kadar market zinciri olanlarda takip edilecek. Kimseyi suçlamak istemiyoruz ama 3-5 TL’ye mal olan bir ürünü büyük şehirlerde 15-20 TL’ye çıkmasını anlamakta da zorluk çekiyoruz.’’ dedi.

Şahin, memleketi Karabük’e gelerek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldıray Yıldırım ile görüştü.

Şahin, halkın en çok şikayet ettiği konuların başında enflasyonun, hayat pahalılığının geldiğini belirterek, ’’Bunun bir çok nedeni var. Üretimin düşmesi, dünyadaki durgunluk ve özellikle Ukranya – Rusya savaşında meydana gelen gelişmeler, tüm dünyada olduğu gibi bizde de hayat pahalılığının artmasına enflasyonun güçlenmesine yol açtı. Ama özellikle bu ay başındaki açıklanan enflasyon 85’ten 84’e düştü. Şuan ki beklenti Ocak ayının başında Aralık ayı enflasyonu yayınlanacak. Ondan sonra geçici olarak enflasyonun aşağıya ineceği. Yıllık enflasyon yükselmedi, bir karış aşağıya düştü. Beklenti bundan sonra da bunun aşağıya düşeceği yönünde. Nitekim özellikle üreticiler, akaryakıt fiyatı yüksekliğinden bahsediyor ama son günlerde bununda kısmi düşme meydana geldi. Bunun devamı ancak istikrar sürdürür, tekrar yükselirse sorun olacaktır. Türkiye pahalı olsa da her şeyi bulmak mümkün. O bakımdan tarım ürünlerinde Türkiye ihracat da yapıyor. İç piyasalarda da ihtiyacı karşılıyor. Bizim çiftçimiz son derece işinin ehli ve kaliteli ürünleri piyasaya sürebiliyor. Ancak girdi maliyetlerinin yükselmesinden dolayı fiyat artışları var. Bir de üreticiden tüketiciye kadar gelen bir takım rahatsızlıklar var. Vatandaş da bunun farkında.’’ dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemesi ile birlikte zincir marketlerin ürün verilerini Ticaret Bakanlığı’nın sistemine girmek zorunda olduklarına dikkat çeken Şahin,’’Bu zincir marketlerin üreticiden alındığından itibaren vatandaşa sunduğu noktaya kadar aşamalar günlük takip edilecek. Sadece zincir marketler değil, diğer 200 kadar market zinciri olanlarda takip edilecek. Kimseyi suçlamak istemiyoruz ama 3-5 TL’ye mal olan bir ürünü büyük şehirlerde 15-20 TL’ye çıkmasını anlamakta da zorluk çekiyoruz. Bu işi yapanlar taşıma maliyeti bile olsa bu kadar çıkmayacağını söylüyorlar. Dolayısıyla bakanlığımız bunun denetimini çok iyi yaparsa bir disiplin gelecektir fiyatlara.’’ diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: