• DOLAR
  13,3965
  %0,67
 • EURO
  15,2286
  %1,09
 • ALTIN
  765,65
  %0,61
 • BIST
  1.878
  %1,09
SAFRAN HASADINDA HEDEF TUTTURULDU

SAFRAN HASADINDA HEDEF TUTTURULDU

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen, gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılan, kilosu 60 bin liradan satılan safranın hasadı sona erdi. 27 kilogram hedefi tutturulurken, hasat için ilçeye gelenler ise turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Safranbolu’da, bu yıl 8 köyde 29 üretici, tarlalarında safran ekimi yaptı. Ağustos ve eylül aylarında ekimi yapılan bitkinin hasadı sona erdi. 58 dekar alanda hedeflenen 27 kilogram ürün elde edildi. Ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilen safran, farklı özellikleriyle gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılabiliyor. Yukarı Çiftlik köyünde, safran yetiştiriciliği yapan ve geçen ağustos ayında, 27 dekar tarlasına ekimini yaptığı safranın hasadını tamamlayan bölgenin en büyük safran üreticisi İsmail Yılmaz, hedeflediği 20 kilogram üzerindeki ürünü elde ettiğini belirterek,’’ Bu hafta itibarıyla sahayı kapattık artık. Önümüzdeki sene için sahamıza bakıma alacağız. Bölgemize bu mevsimde gelen insanların tamamı 1- 1,5 aylık boyunca sürekli safran hasadı için geldiler. Turlar içinde bunun için düzenlendi. Gelen misafirler, çiçek toplayıp fotoğraf çekiyorlar. Haliyle birkaç gün Safranbolu’da kalıyorlar. Safran hasadı bölgemiz için, Safranbolu için, turizm için çok güzel bir destinasyon oldu.’’

Yaklaşık 100 bin kişinin safran hasadı için Safranbolu’ya  geldiğini ifade eden Yılmaz, ’’Festival yapıldı, şenlikler düzenlendi. Bu da insan hareketliliğini arttırdı. Hasadı kaçıranlardan çok telefonlar alıyoruz. ‘Önümüzdeki seneyi iple çekiyoruz’ diyorlar. Daha erken zamanda gelip mutlaka safran hasadını görmek istiyorlar. ’’diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM