Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

ÖNÜMÜZE ENGEL ÇIKARTMAYA GAYRET ETMEKTE

05 Mart 2020 - 18:34 'de eklendi. A+A-

ÖNÜMÜZE ENGEL ÇIKARTMAYA GAYRET ETMEKTE

KARABÜK Belediye Başkanı Rafet Vergili,’’ İttifak halinde olduğumuz iktidar partisi her konuda önümüze engel çıkartmaya gayret etmekte, milletvekilleri Karabük’te hiçbir şey yapmazken ilçe kongrelerinde lafı eveleyip geveleyip bize getirmekte.’’dedi.

Başkan Vergili makamında  düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bu İşi Siyaset Malzemesi Yapan Kişilere ve Bunu Taahhüt Eden Kişiye de Her Türlü Yaptırımı Uygulayacağım

Karabük Belediyesinin dün akşamki Mart Ayı Meclis Toplantısında görüşülen, Karabük Üniversitesi Uçuş Eğitim Pisti ile ilgili açıklamalarda bulunarak konuşmasına başlayan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, konunun tamamen siyasi olarak ele alındığını belirterek konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “11 yıllık başkanlık dönemimizde Belediye Meclisinde uyum içerisinde çalışmaya gayret ettik. Ama son dönemde üzülerek görüyoruz ki Karabük menfaatleri değil, siyasi görüşler ön plana çıkıyor. Dün yine üniversiteye yapılacak olan Uçuş Eğitim Pisti oylamasında da Ak Parti ile İYİ Parti İl Başkanı arasındaki bir ittifaka şahit olduk. Aynı ittifak daha öncede Safranbolu’ya yapacağımız yatırımda da gündeme gelmiş ve birlikte hareket etmişlerdi. Ne kadar bilimsel veriler ortaya koysak da, alınmış grup kararlarıyla ve oy çokluğuyla Uçuş Eğitim Pisti meclisten geçti.

Pist alanı olarak belirlenen bölgede onbinlerce yetişmiş çam ağaçları bulunmakta. Bu alanın 798 bin metrekaresi orman, 57 bin metrekaresi hazine, 134 bin metrekaresi KARDEMİR ve 262 bin metrekaresi de kamulaştırılması gereken şahıs arazisi. Meclisteki görüşmeler şu şekilde cereyan etti; burası bir eğitim pisti olacak, uçak ambulanslar inebilecek,  yangın uçakları inebilecek. Bunlara gerek yok, çünkü bu işler için uçaklar değil helikopterler kullanılıyor.

Bu proje için bir yatırımcı olduğu söyleniyor. Buranın yaklaşık 200 milyon maliyeti var. Yatırımcının imzasına sadık olması gerekiyor. Şu ana kadar üniversitenin bir eğitim pisti yok ve mezun veriyor. O mezunları da nasıl veriyor onu da bilmiyorum.  Birileri burada fantezilerini tatmin etmeye çalışıyor. Biz bundan sonra bu işin takipçisi olacağız. Kesinlikle engel olmayacağız. Biliyorum ki Ak partinin grup kararından milletvekillerinin de haberi vardır, bu projeyi başlatan eski milletvekilinin de haberi vardır, onlara aldıkları bu kararı uygulamaları için 4 yıl boyunca her türlü baskıyı uygulayacağım. Ama burada kamunun 1 lira parasının harcatılmaması içinde ne gerekiyorsa o gayreti sarf edeceğim. Çünkü Özel İdarenin kaynaklarının bu yatırıma aktarılması söz konusu.  Burada 1 milyon metreküp vasıflı dolgu yapılması gerekiyor. Karabük’e hiçbir zaman faydası olmayacak, yalnızca özel uçaklara hizmet verecek 1200 metrelik bir pist için Özel İdarenin kaynaklarının aktarılması gerekir, bu kaynakların aktarılmaması için ne gerekiyorsa yapacak ve bu taahhüdü veren kişinin de bu havaalanını yapması için her türlü baskıyı uygulayacağım. Karabük Belediyesi olarak işin önünü tamamen açıyoruz. Ama bu işi siyaset malzemesi yapan kişilere ve bunu taahhüt eden kişiye de her türlü yaptırımı da uygulayacağım”.

Üniversite Karabük Siyasetçilerinin Çöplüğü Değil

Karabük Üniversitesinin siyasetçiler tarafından her dönem siyasi malzeme olarak kullanıldığını ifade ederek açıklamalarını sürdüren Başkan Vergili, bu durumun artık bir son bulması gerektiğini ifade ederken şöyle devam etti; “Karabük’te şöyle bir olay var be siyasetçilerin artık bundan el çekmesi gerekiyor.  Üniversite Karabük siyasetçilerinin çöplüğü değil. Üniversiteden el çektiklerinde, büyümesini, gelişmesini tamamlayacağını ve dünya çapında söz sahibi olacağına yürekten inanıyorum. Bu güne kadar yaşananların sebebi; üniversiteyi propaganda malzemesi ve yaptıkları yanlışları kapatmak için kullanmaları. Örnek olarak vereyim; havaalanı. Üniversite buranın içinden kesinlikle çıkamaz. Buraya harcayacağımız parayı üniversiteye harcasak dünya çapında bir üniversite olur.  Yine 5000 Evler’deki Doğum Hastanesi yıkılıyor ve siyasilerin baskılarıyla buraya Adalet Yüksekokulu yapılıyor. Dünyanın hiçbir yerinde, gelişmiş üniversitelerde kampüs dışında eğitim yapılmaz. Karabük Belediyesi 2009 yılında onlara 4 bin dönüm üniversite alanı ayırdı, o parayla kampüs alanına çok daha güzel bir yüksekokul yapabilirlerdi ama bu da üniversiteyi çöplük olarak görmeleri ve çöplerini üniversiteye atmaları. Kampus dışındaki bir diğer yatırımda Organize Sanayi Bölgesi girişindeki yüksekokul. Bildiğiniz gibi TOBB daha önce buraya bir Meslek Koleji yaptı ve işlevsiz olduğu görülünce de üniversiteye devredildi ve üniversite şu anda orada o okulun 3 misli masraf yapmaya devam ediyor. Siyasiler artık üniversiteden elini çekmeli, üniversiteyi kendi çöplükleri olarak görmekten vazgeçmeli”.

Meclis Bana İş Yaptırmadı Diye Bir Gerekçem Olamaz

11 yıllık başkanlığı döneminde bu güne kadar Belediye Meclisinin hep uyum içerisinde çalıştığını, ancak bu dönemde tutarsızlıklar yaşadıklarını ifade eden Belediye başkanı Rafet Vergili, mecliste yaşanan sorunları halkın önüne hiçbir zaman mazeret olarak sunmayacağını belirtti. Vergili şöyle devam etti; “Biz bu güne kadar mecliste uyun içerisinde çalıştık. Bundan önceki Ak Partili arkadaşlarımızla çalıştık, Demokrat Partili arkadaşlarımızla çalıştık, ama bu kadar tutarsız bir meclisle bu güne kadar iş yapmadık. Ha, meclis bizim işlerimizi engelleyebilir mi? Meclis bizim hiçbir işimizi engelleyemez ve Karabüklülere hiçbir zaman ‘Meclis bana iş yaptırmadı’ diye de bir gerekçem olamaz. Vermiş olduğum sözlerin tamamı tek tek yerine gelecektir. Ama onların bu şekildeki tavrı ve düşünceleri Karabük’ün gelişiminde çok büyük etken olur, daha önceki almış oldukları kararlardaki gibi Karabük’ü biraz daha geriye getirirler. Mesela o tarihteki ısrarları neticesinde yaptıkları hastanenin bugün büyümesine ve gelişmesine imkan yoktur. Aynı şekilde yaptıkları stadyumun üst katlarına UEFA uluslararası bir maçta seyirci alınmasını yasaklamıştır.

İktidarın İYİ Parti ile, zaman zamanda CHP ile ilişkileri devam etmekte. Ama bu beni hiçbir zaman ilgilendirmiyor, çünkü ben icraat yaparken hiç siyaset gözetmedim ve elimden geldiği kadar Karabük çevresindeki tüm belediyelere parti gözetmeden imkanlarımız dahilinde yardımcı olmaya çalıştım. Ama şu anda partizanlığın en üst seviyeye çıktığı bir dönemi yaşıyoruz.

Geçen akşam Ak Parti İl Başkanı tarafından Karabük’te bir toplantı düzenleniyor. O toplantıya, Karabük’ün valisi, milletvekilleri ve tüm siyasi parti il başkanları davet ediliyor ama Karabük Belediye Başkanı davet edilmiyor”.

Biz Arsasını Verdiğimiz Tesisin Açılışına Davet Edilmezken, Rakibimize Açılış Yaptırıldı

Şehrin Belediye Başkanı olarak her zaman kamu kuruluşlarına destek olduklarını, ancak iktidar partisinden dönem dönem engellemeler gördüklerini de sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Rafet Vergili konuyla ilgili şunları söyledi; “Bu günde kadar yapmış olduğumuz işler üzerinden propaganda yaptık. Hiçbir zaman bazı kurumların işlerini engelleyerek propaganda yapmadık.  10 yıldan bu yana bütün kurumlara destek verdik. SGK’ya, Meteorolojiye yer tahsis ettik. Düşünebiliyor musunuz, valilik ve belediyeden sonra en fazla işlem yapan kurum olan Tapu Müdürlüğü Kapullu’ya yapılıyordu, şehir merkezinden kendilerine yer tahsis ettik. Soğuksu Spor Kompleksi ile ilgili bütün planlamaları yaptık. Sporcu Fabrikasının yerini verdik ama biz açılışına bile davet edilmezken, seçim öncesi rakibimize açılış yaptırıldı. Bunlar Karabük’ün ayıpları, biz bu güne kadar bunları söylemediysek bazı şeyleri sineye çektiğimizden söylemedik. Yine İmam Hatip Lisesi yapılırken çözemeyecekleri bir imar sorununu çözdük. Halim Deresinin yapımında bütün çalışmaları üstlendik. Aynı şekilde Emekli Evleri arazisinin tüm kamulaştırma işlemlerini Karabük Belediyesi gerçekleştirdi. Ve yine valilik binasını verdik ve içerisindeki tüm restorasyon masraflarını da üstlendik. Ama iktidar partisi dönem dönem kamu kurumlarıyla yaptığımız bu işleri bir türlü kabullenememekte, Karabük Belediyesinin başarısızlığını ileride kendi başarılı olacakmış gibi görmekte. Ama ileride kendileri de görecekler, bu düşünceyle her dönem hüsrana uğrayacaklar, çünkü Karabük artık eski Karabük değil”.

Milletvekillerinin İcraat Yapacak Bir Yetenekleri Olduğunu Sanmıyorum

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, şehirdeki kurum ve kuruluşlar arasında görülmemiş bir kopukluğun olduğunu ifade ederek açıklamalarını sürdürürken, milletvekillerine de sert eleştirilerde bulundu. Vergili ayrıca ittifak halinde oldukları iktidar partisinin zaman zaman kendilerine engel çıkartma girişiminde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan Vergili konuyla ilgili şu tespitleri yaptı ve şu soruları sordu; “Karabük’te son bir yıl içerisinde kopukluk hat safhaya ulaşmış vaziyette. Valilikle ve KARDEMİR le ilgili çalışmalarımızda kopukluk hat safhada. İttifak halinde olduğumuz iktidar partisi her konuda önümüze engel çıkartmaya gayret etmekte, milletvekilleri Karabük’te hiçbir şey yapmazken ilçe kongrelerinde lafı eveleyip geveleyip bize getirmekte.

Şimdi ben kendilerine soruyorum, bu milletvekili kardeşlerimiz şu işlerle ilgili bu güne kadar hangi çalışmayı yapmışlarda, Karabük’e bir açıklama yapmışlar? Daha halen Kastamonu girişindeki kavşak bitmemiş ve Karabük Belediyesi buradaki 1.5 milyonluk deplase işini üstlenmiş. Araç Çayı, Soğanlı Çayı ve şehir içindeki Akköse-1, Akköse-2, Akköse-3 ve Cevizlidere ıslahları ile ilgili kaç kuruşluk ödenek ayırtmışlar, hangi çalışmaları yapmışlar? Sen elindeki uzmanlaşmış Doğum Hastanesini ortadan kaldırıyorsun, onun yerine Adalet Yüksekokulu yapıyorsun ve şu anda da bir arayış içerisindesin, bu konuda ne yapıyorsunuz? Karabük’te 8 okul boşaltıldı, 11 okula ihtiyacı var, bu güne kadar Milli Eğitim’de hangi girişimde bulunmuşlar? Ama arkadaşlarımız tayin ve terfi işlerini çok güzel beceriyor. Milletvekillerimiz ve iktidar partisi il başkanı bakanları ziyaret ediyorlar, fotoğraf paylaşıyorlar ama şu talepte bulunduk ve şu iş yapılacak diye de tek cümle yazamıyorlar ve yazamayacaklarda. Dönemleri boyunca da bunlarla ilgili hiçbir iş de yaptıramayacaklar, öyle bir yetenekleri olduğunu da sanmıyorum. Ama ilçe kongrelerinde çıkıp, isim vermeden imalı bir şekilde konuşmalarını tamamlayabiliyorlar, o cümleler onlara çok gelecek.

Eskipazar OSB’ye ne yaptınız?

Ve en önemlisine geliyoruz, Eskipazar Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili ne yaptınız? Ben seçimlerden önce kendilerinden yatırım için 200 dönüm arazi istedim, ne cevap verildi, ne de en ufak bir girişimde bulunuldu. Ama ben bunu propaganda malzemesi olarak kullanmadım. Buradan net olarak söylüyoruz; Eskipazar OSB ile ilgili hiçbir ilerleme sağlayamazlar. Öncelikle kanuna uygun değil diyerekten Karabük Belediyesini işin dışına çıkarttılar, bunu da siyasi olarak yaptılar. Daha sonra oraya o kadar yetersiz bir müdür getirdiler ki, o müdürle en ufak bir ilerleme sağlayamazlar. Ben Faruk Özlü Bakanımızdan söz aldım, kendileri bana, ‘30 bin dönüm üzerinden başvuruyu yapın, 15 bin dönüm içinde hemen programınızı yapın ödeneğini çıkartayım’ dedi. Ama 3 bin dönüm üzerinden başvuru yaptılar, sanki küçük sanayi sitesi yapıyoruz. Hiçbir ilerleme kaydedilmemekte, yer taleplerine cevap verilmemekte. Bir bakıyorum o bakandasınız, bir bakıyorum bu bakandasınız. Herkes sözlerini söylerken dikkatli söylemeli, şu anda Karabük’teki tüm kurum ve kuruluşlarda, Karabük’ün sahibi yokmuş gibi büyük bir lakayıtlık, büyük bir vurdumduymazlık devam etmekte”.

Jurnal, İhbar ve İstismar Üzerine Hazırlanan Bir Raporları Var!

KARDEMİR yönetiminin hazırlattığı rapor doğrultusunda kadrolaşma ve kıyım içerisinde olduğunu belirten Başkan Vergili; “Bu şekilde program yaptıkları sürece de karşılarında sonuna kadar beni bulacaklar” dedi. İşte Başkan Vergili’nin konuyla ilgili o açıklamaları; “Gelelim KARDEMİR’e; şu anda 90 milyon kar açıklanıyor. Bugün Karabük’te, onların beşte biri büyüklüğündeki en az 7-8 şirkette onlar kadar kar edebilir. Kendileri daha önce bir rapor hazırlattılar. Bu rapor fabrikanın gelişimiyle ilgili bir rapor değil. Jurnal, ihbar ve istismar üzerine hazırlanan bir raporları var ve o raporu Hazırlayanda İbrahim Tozlu Bey. Ellerindeki raporu adım adım uygulamaktadırlar. Ve en son dün o rapor doğrultusunda MHP Meclis Üyesi Güvenlik Müdürü Taşkın Yılmaz Bey görevden alındı. Şu anda içerde o raporda ismi geçen 2 arkadaşımız kaldı. Onlardan biri tamamen pasifize edildi, çok yakında iş akitlerinin de feshedileceğini tahmin ediyorum. Net olarak konuşuyorum; KARDEMİR bunun bedelini ödeyemeyecek. KARDEMİR yönetiminin işi, bağımsızların işi; şirketi maksimum seviyede kara ulaştırmak, hisse sahiplerinin haklarını korumaktır. Onların işi içeride yapılanmak değildir, siyasi yapılanma değildir, siyasi program yapmak değildir, bu şekilde program yaptıkları sürece de karşılarında sonuna kadar beni bulacaklar, Karabük sahipsiz değil. Hepsine tek tek söylüyorum, milletvekillerine de söylüyorum, KARDEMİR’dekileri buradan uyarıyorum”.

Karabük ve Safranbolu’nun Aleyhine Olan İşlerde Ak Parti ve İYİ Parti İttifak Halinde

Karabük Valiliği tarafından hazırlanan 3 Nisan programını kabul edilemez olduğunu da belirten Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; “Benim Memur-Sen’in olduğu yerde ne işim var, onların sendikası varsa benimde KAMUSEN’im var” dedi.

Başkan Vergili açıklamalarını şu cümlelerle tamamladı; “Ve valilikle ilgili; Vali Beyde programlarını daha düzgün ve istişare içerisinde yapacak, benim hiç kimseye bağımlı bir tarafım yok, yarın sabah ceketimi alır giderim. Valilik Karabük ile ilgili bir program yapıyor, programın adı ‘STK’larla Karabük Şenliği Etkinlikleri’. Ben siyasi bir kimliği olan, ama belediyede objektif davranan bir kurumum. STK’larla ilgili 3 Nisan programında neler var? Yeşilay, Türk Hava Kurumu, Yeniceliler Derneği, Memur-sen, KADEM, Hayvan Sevenler Derneği, ENSAR Vakfı ve Kanserle Mücadele Derneği. Memur-sen’in olduğu yerde benim ne işim var? Benimde kendi sendikam var, benim KAMUSEN’im var. Evet, valinin hazırladığı 3 Nisan programı bu. Demek ki Karabük’teki kamu kurumları içerisinde artık koordinasyon kalmamış, Karabük’ün geleceğinin planlaması kalmamış, Karabük’ün geleceğiyle ilgili düşüncelerin hepsi askıya alınmış,  öncelikle siyasiler alınmış. Akşama kadar çektikleri fotoğrafları facebookta takip etmeye yetişemiyorsunuz, Karabük’ü düşünen kalmamış. Ama Karabük sahipsiz değil, Karabük ile ilgili her türlü mücadeleye sonuna kadar devam edeceğim. Siyasiler bundan sonra kendisine çok dikkat edecek, Ak Parti İl Başkanı kendisine çok dikkat edecek ve İYİ Parti ile ittifaklarını bundan sonrada devam ettirecek. Karabük’ün menfaatlerinde olan işlerde değil, Karabük ve Safranbolu’nun menfaatlerine karşı olduklarında hemen birleşiyorlar, bunu da bize karşı yapılan bir hareket olarak kabul ediyorum.

Aynı şekilde buradan KARDEMİR yönetimini de uyarıyorum; başladığımız zaman bu işi sonuna kadar götürür ve bitiririz. Bugün Karabük’ün en değerli insanlarını kendi çıkarları uğruna, kendi aile çekişmeleri uğruna yok etmelerine bundan fazlada izin vermeyiz. Vali Beyle ilgili söyleyeceğim bir şey yoktur, bizim amirimizdir, programlarını istişare içerisinde yaparsa memnun oluruz, bu şekildeki bir programa Karabük Belediyesi kesinlikle de katılmaz, bizim tarafımızdan da zaten.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK’ ‘EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK’...

KARABÜK Belediye Başkanı Rafet Vergili,’’ İttifak halinde olduğumuz iktidar partisi her konuda önümüze engel çıkartmaya gayret etmekte,...

BAŞKANDAN AĞIR SÖZLER BAŞKANDAN AĞIR SÖZLER

KARABÜK Belediye Başkanı Rafet Vergili,’’ İttifak halinde olduğumuz iktidar partisi her konuda önümüze engel çıkartmaya gayret etmekte,...

MERKEZ KÖY MUHTARLARI GENEL KURULU’NA KATILDI MERKEZ KÖY MUHTARLARI GENEL KURULU’...

KARABÜK Belediye Başkanı Rafet Vergili,’’ İttifak halinde olduğumuz iktidar partisi her konuda önümüze engel çıkartmaya gayret etmekte,...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KARABÜK’TE KAR MANZARALARI KARABÜK’TE KAR MANZ...

KARABÜK’te, gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı sonra...

KAYAK TUTKUNLARIYLA BULUŞUYOR KAYAK TUTKUNLARIYLA BULUŞ...

KARABÜK’te, 2 bin rakımlı zirvede bulunan Keltepe Kayak Merk...

ÖĞRETİM ÜYESİ HAKKINDA SORUŞTURMA ÖĞRETİM ÜYESİ HAKKINDA SO...

KARABÜK  Üniversitesi (KBÜ) Rektörlüğü, online ders sırasınd...

YÜKSEKTEN DÜŞTÜ, KURTARILAMADI YÜKSEKTEN DÜŞTÜ, KURTARIL...

KARABÜK’te, bir haddehanede yüksekten düşen işçi, teda...

FETÖ’DEN TUTUKLANDI FETÖ’DEN TUTUKLANDI

KARABÜK’te, Fetullahçı Terör örgütü (FETÖ), operasyonunda gö...

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

KARABÜK’te, izinsiz kazı yapan 2 kişi suçüstü yakalandı. İl ...

KÜLE DÖNDÜ KÜLE DÖNDÜ

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde, tek katlı ahşap ev alev ale...

KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLER OLUŞTU KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLER ...

KARABÜK’ün dünyaca ünlü ilçesi Safranbolu, kar yağışı ile bi...

‘EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK’ ‘EN ÖNEMLİ SORUN İŞ...

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, ‘’ İşsizlik bizi...

İMZALAR ATILDI İMZALAR ATILDI

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası  ile Halkbank arasında “Para...

HABERLERİ