Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

‘KİMSE BİZE DEMOKRASİ DERSİ VERMEYE KALKMASIN’

12 Şubat 2020 - 14:35 'de eklendi. A+A-

‘KİMSE BİZE DEMOKRASİ DERSİ VERMEYE KALKMASIN’

Yaklaşık 11 yıldır Türkiye’yi Avrupa Yerel Yönetimler Meclisinde temsil eden Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa’nın Metz şehrindeki İzleme Komitesi Toplantısında Hollandalı ve İsveçli röportörler tarafından hazırlanan rapora sert çıktı. Başkan Vergili; “ PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edilen bir örgüt değil mi, Öcalan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkûm edilen bir terörist değil mi? “ şeklinde sert ifadelerde bulundu.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; kongrenin bünyesinde bulunan üç komite ( İzleme- Yönetişim ve Güncel Konular Komitesi) tarafından hazırlanan raporlar aracılığıyla üye ülkelere tavsiyelerde bulunduğunu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ve Parlamenter Meclisi’nin de kongreye yerel ve bölgesel politikalar konusunda danıştığını belirtti.

Bugünkü toplantıda, İsveçli ve Hollandalı röportörler tarafından Türkiye’nin yerel yönetimlerdeki ilerleyişi ile ilgili hazırlanan rapor üzerine söz alan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, iki dönemdir Türkiye raporunu hazırlayan röportörlerin PKK yandaşlarına kucak açmasıyla tanınan İsveç ve Hollandalı olmasının manidar olduğuna dikkat çekti. Başkan Vergili konuşmasının devamında; “Raporunuz çelişkilerle dolu, çünkü raporun bir maddesinde yerel yönetimlerin bütçe olarak merkezi hükümete mahkûm olduğunu iddia ediyor, ardından da bir başka madde de yerel yönetimlerin bütçelerinin % 48’ini kendisinin sağladığını belirtiyorsunuz, bu ne yaman bir çelişkidir” dedi.

Demokrasi ve insan hakları noktasında Avrupa’nın Türkiye’ye karşı çifte standardının kabul edilemez olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Vergili; “Seçimle değil, kraliyet ailesi tarafından atanan röportörler bize demokrasi dersi vermeye kalkıyor. Türkiye’ye geliyorsunuz, cezaevindekilerle görüşüyorsunuz, görevden alınan belediye başkanlarıyla görüşüyorsunuz, peki onlara hiç şu soruları sordunuz mu; Abdullah Öcalan terörist mi, PKK terör örgütü mü? Eminim sordunuz, lakin işinize gelmediği için cevabı rapora yazamadınız, yazabilseniz zaten problem kalmayacak. Şimdi ben size soruyorum; PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edilen bir örgüt değil mi, Öcalan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkûm edilen bir terörist değil mi? “ şeklinde sert ifadelerde bulundu.

Başkan Vergili, Türkiye’ye haksız ithamlarda bulunulan raporun Mart ayında meclisteki görüşmelerinin sert geçeceğini de ifade ederken; “Kimse bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın, önce aynaya baksınlar, sonuna kadar mücadelemiz devam edecek” dedi

Avrupa Yerel Yönetimler Kongresi, Yerel Yönetimler Meclisi ve Bölgesel Yönetimler Meclisi olmak üzere iki alt kategoriden oluşuyor. 47 üye ülkeden 318 üyeden oluşan kongre, Avrupa çapında 100.000’in üzerinde yerel ve bölgesel yönetimlerin seçilmiş temsilcilerinin, sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebilecekleri bir forum ortamı sağlamakta.

Türkiye kongrede toplam 18 üye ile temsil edilirken, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile birlikte Türkiye’yi kongrede en uzun süre temsil eden isim konumunda.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KELTEPE KAYAK MERKEZİ MECLİSTE KELTEPE KAYAK MERKEZİ MECLİSTE

Yaklaşık 11 yıldır Türkiye’yi Avrupa Yerel Yönetimler Meclisinde temsil eden Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa’nın Metz şe...

‘KENDİSİ SEVDİĞİM BİR BELEDİYE BAŞKANIDIR’ ‘KENDİSİ SEVDİĞİM BİR BELEDİYE BAŞ...

Yaklaşık 11 yıldır Türkiye’yi Avrupa Yerel Yönetimler Meclisinde temsil eden Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa’nın Metz şe...

BAZI ŞEYLERİ ÇOK İYİ DÜŞÜNMENİZ LAZIM BAZI ŞEYLERİ ÇOK İYİ DÜŞÜNMENİZ LAZIM...

Yaklaşık 11 yıldır Türkiye’yi Avrupa Yerel Yönetimler Meclisinde temsil eden Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa’nın Metz şe...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
FECİ KAZA KAMERADA FECİ KAZA KAMERADA

KARABÜK’te, yağmur yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda kontro...

YANGIN VE İLK YARDIM TATBİKATI YAPTILAR YANGIN VE İLK YARDIM TATB...

SAFRANBOLU Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Müdürlüğümüz ye...

300 GÜNDE TAMAMLANACAK 300 GÜNDE TAMAMLANACAK

KARABÜK Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin en önemli projele...

KAÇAK AVCILARA 6 BİN LİRA CEZA KAÇAK AVCILARA 6 BİN LİRA...

KARABÜK’ün Eflani ilçesinde kaçak avlanan 4 kişiye 6 bin lir...

VALİLİK’TEN ‘DOLANDIRICILIK’ UYARISI VALİLİK’TEN ‘DOLANDIRICIL...

KARABÜK Valiliği tarafından  vali Fuat Gürel’in ve özel kale...

KESERLİ SALDIRI KESERLİ SALDIRI

KARABÜK’te Yılmaz Ç., iddiaya göre husumetlisi Hakkı B(33) v...

KBÜ’DE ‘DOĞU TÜRKİSTAN AKADEMİSİ’ KBÜ’DE ‘DOĞU ...

Karabük Üniversitesi (KBÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Doğu ...

‘HOŞ GELDİN BEBEK’ PROJESİ DEVAM ‘HOŞ GELDİN BEBEK&#...

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin de katılım s...

KELTEPE KAYAK MERKEZİ MECLİSTE KELTEPE KAYAK MERKEZİ MEC...

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş,  TBMM Genel Kuru...

‘KENDİSİ SEVDİĞİM BİR BELEDİYE BAŞKANIDIR’ ‘KENDİSİ SEVDİĞİM B...

KARABÜK Belediye Başkanı Rafet Vergili Eflani Belediye Başka...

HABERLERİ
karabük haber