KASABIN YAPTIĞI AHŞAP OYUNCAKLAR BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

KASABIN YAPTIĞI AHŞAP OYUNCAKLAR BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

KARABÜK’te kasaplık yapan İsmail Karadeniz(60) kendisi gibi çocuklarında geçmişe özlem duyabileceğini düşünerek kağnı arabası ve dokuma tezgahı gibi aletlerin ahşap oyuncağını yapıyor. Karadeniz, ‘’Bazen okullardan çocuklara eğitim amaçlı olarak istiyorlar, onlara gönderiyoruz. Genç nesil bunların hiçbirini görmüş değil, görmesi de mümkün değil’’ dedi.

 

Kentte 40 yıldır kasaplık yapan İsmail Karadeniz, kendisi gibi çocuklarında geçmişe özlem duyabileceği düşüncesiyle eski tarımsal aletlerin oyuncağını yapmaya karar verdi. Kasap dükkanının üst katında oluşturduğu küçük ahşap oyuncak atölyesinde ahşaptan sanat eserleri çıkaran Karadeniz, yaptığı kağnı arabası, deste arabası, dokuma tezgahı, çıkrık, traktör, römork, pulluk gibi daha çok tarımsal aletlerin ahşaptan oyuncağını dükkanında sergilemeye başladı. Ahşap oyuncaklar, dükkana gelen müşterilerden büyük ilgi görüyor.

GEÇMİŞTE ASILLARINI KULLANMIŞTIM

Boş zamanlarında oyuncak yaptığını ve bunu sürdüreceğini belirten Karadeniz, ’’Geçmişe özlem diyebiliriz. Geçmişte kullandığımız bazı tarım aletlerine merakım olduğu için başladım yapmaya. Önce araba sonra şunu da bunu da yapabilir miyim derken gelişti. Evde dokunan dokuma tezgahını da yaptım. Bazen torunuma da oyuncak yaptım. Kırılgan olan bazılarını kırarlar diye de vermedim. Tarım aletleriyle başladım. Deste arabası gibi büyükbaş hayvan arabalarının, dokuma tezgahının oyuncaklarını çalışır vaziyette yapmaya çalıştım. Geçmişte asıllarını kullanmıştım, küçüklerini yapabilir miyim diye düşündüm. Artık bunlar kullanılmıyor, arasanız da bulamazsınız’’ dedi.

BAZEN OKULLARDAN ÇOCUKLARA EĞİTİM AMAÇLI İSTİYORLAR

Kendisi gibi çocuklarında geçmişe özlem duyabileceğini ifade eden Karadeniz, ’’Belki gençlere çocuklara ilham kaynağı olur, merak sararlar, geçmişe özlem duyarlar diye onlara yardımcı olsun diye böyle şeyler yaptım. Bazen okullardan çocuklara eğitim amaçlı olarak istiyorlar, onlara gönderiyoruz. Genç nesil bunların hiçbirini görmüş değil, görmesi de mümkün değil. Onun için oyuncak yapmaya devam ederek bunları göstermeye çalışıyorum’’ diye konuştu.

ETLERİ MERAK EDEN HİÇ OLMADI

Müşterilerin oyuncak yaptığını ve oyuncakları görünce şaşkınlık yaşadıklarına dikkat çeken Karadeniz şöyle dedi: ’’Geçmişte bir yangın atlatmıştık. Geneli ‘oyuncaklara bir şey oldu mu?’ diye sordular, etleri merak eden hiç olmadı.’’

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: