DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ HIZLANAN BİR DEĞİŞİM İÇİNDEDİR

DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ HIZLANAN BİR DEĞİŞİM İÇİNDEDİR

KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Üyesi olduğumuz küresel demir çelik sektörü hızlanan bir değişim içindedir. Bu değişimi tetikleyen konular iklim krizi ve günlük hayatımızda sıkça görmeye başladığımız yıkıcı etkilerinin yanı sıra gelişen teknoloji ve dijitalleşme, makroekonomik dalgalanmalar, jeopolitik gelişmeler ve tüm bunların bir sonucu olarak şekillenen ülke ve müşteri beklentileridir’’ dedi.

KARDEMİR 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’unu yayımladı. Raporda görüşlerine yer verilen Demir şöyle dedi: ’’Üyesi olduğumuz küresel demir çelik sektörü hızlanan bir değişim içindedir. Bu değişimi tetikleyen konular iklim krizi ve günlük hayatımızda sıkça görmeye başladığımız yıkıcı etkilerinin yanı sıra gelişen teknoloji ve dijitalleşme, makroekonomik dalgalanmalar, jeopolitik gelişmeler ve tüm bunların bir sonucu olarak şekillenen ülke ve müşteri beklentileridir. Bu faktörlerin arasında değindiğimiz iklim krizi ve bağlantılı Paris İklim Anlaşmasının küresel sıcaklıktaki artışın mümkünse 1,5 oC ile sınırlanması hedefi, küresel sera gazı emisyonlarında hatırı sayılır bir payı bulunan sektörümüz için bir alarm zili çalmış, sıfır karbon hedefine yolculuğu mümkün kılacak çalışmalar dünyanın her yerinde yoğunlaşmıştır. Asırlık bir çizgide geleceğe ilerleyen Kardemir, namı diğer “fabrikalar kuran fabrika”, 87 yıllık kurumsal tarihinde Türkiye’nin sosyo-ekonomik tarihinin her aşamasına tanıklık etmiş, uzun soluklu değişimi yaşamış ve ekonomik kalkınmaya sürekli katkı sunmuştur. Sahip olunan köklü geçmiş ve yedi kurumsal değerimizde ifade bulan odaklar, yeni normale ilerlerken ihtiyaç duyduğumuz sağlam genetik alt yapıyı ve bilgi birikimini bize sunmaktadır. Değerlerimiz arasında yer alan etkin kaynak kullanımı ile sürdürülebilir büyüme bu alanda oynadığımız rolü ve kılavuzluk görevimizi işaret etmektedir.’’

KARDEMİR’in sürdürülebilir geleceğin inşasında örnek bir oyuncu olmaya hazırlandığını belirten Demir, ’’Türkiye’nin 2053 karbon nötr taahhüdünü kendine kerteriz alan şirketimiz aynı zamanda ülkesine ve topluma olan saygısının da gereği olarak yeni ve uzun soluklu bir yolculuğa çıkmış olup, stratejik yatırımlarını sürdürmektedir. Bu yolcuğunun sonunda ulaşacağımız konumda sadece karbon nötr bir şirket olmakla yetinmeyecek her anlamda çevreye önem veren ve küresel ligde bu özelliği ile de adından söz ettiren bir çelik üreticisi olacağız” dedi.

Jeopolitik risklerin, parasal sıkılaşmanın, enflasyonist eğilimlerin, büyümede yavaşlamanın ve enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki artışların 2022 yılı ekonomik gündeminin ilk sıralarında yer aldığını ifade eden Demir,’’ Kardemir’in işini sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde yürütme konusundaki güçlü temelleri ve içsel enerjisi sayesinde çalkantılı zamanların sorunsuz atlatıldığını, risklerin başarıyla yönetildiğini ve paylaşılabilir değer ürettiğimizi söylemekten gurur duyuyorum. Kardemir’in güçlü iş modeli ve stratejisi ile birleşen yenilikçi girişimlerimiz, sürdürülebilirlik alanında hedeflediğimiz kazanımlara ulaşmamızı da sağlamaktadır. Yaşadığımız dönem inişli ve çıkışlı olsa da küresel ekonominin bir süre sonra yeni bir denge noktasına oturacağını düşünüyoruz. Kardemir kurumsal dayanıklılığı ve yetkinlikleri sayesinde üretmeye, paylaşmaya devam ederken sert esen rüzgârlara karşı başarılı duruşunu sürdürecektir’’ diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: