• DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,62
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %0,61
AZERBAYCANLI ŞEHİT GENERALİN ANNESİ İRAN’IN DEĞİL TÜRKİYE’NİN ÖDÜLÜNÜ KABUL ETTİ

AZERBAYCANLI ŞEHİT GENERALİN ANNESİ İRAN’IN DEĞİL TÜRKİYE’NİN ÖDÜLÜNÜ KABUL ETTİ

İkinci Karabağ Savaşı öncesinde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında çıkan çatışmada 14 Temmuz 2020 günü şehit olan Azerbaycanlı Tümgeneral Polad Haşimov’un ailesine Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından “Avrasya Hizmet Ödülü” verildi.

Ankara’da düzenlenen törende Şehit General Polad Haşimov’un annesi Samaya Haşimova’ya ödülü; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar ile EkoAvrasya Danışma Kurulu Başkanı Büyükelçi Hulusi Kılıç tarafından takdim edildi.

HAMANEY’İN ÖDÜLÜNÜ REDDETMİŞLERDİ

Şehit Haşimov’un ailesine geçtiğimiz aylarda İran dini lideri Ali Hamaney tarafından “Kasım Süleyman Madalyası” gönderilmiş ve aile söz konusu madalyayı reddetmişti. Hamaney’in madalyasını kabul etmeyen aile açıklamalarında şu ifadeye de yer vermişti: “İran’ın verdiği madalya bize lazım değil.”

Şehidin kardeşi İlham Haşimov madalyayı reddetmelerinin ardından Azerbaycan televizyonuna katılarak İran rejimine tepki göstermiş ve şöyle konuşmuştu: “Fars rejiminin 90’lı yıllarda da şimdi de kimden yana olduğunu şimdiye kadar hepimiz gördük. Fars rejimi bu konuda eğer dürüst olsaydı, 35 milyonluk Güney Azerbaycan Türklerine okul açardı. Kim ki yanımızdadır başımızda yeri var. Kim karşımızda ezip geçeriz.”

KENDİSİNE HEDİYE EDİLEN EVİ, ŞEHİT AİLESİNE BAĞIŞLAYAN ŞEHİT POLAD HAŞİMOV KİMDİR?

Azerbaycan Milli Kahramanı Şehit Polad Haşimov (2 Ocak 1975 Sumgayıt – 14 Temmuz 2020 Tovruz), Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nde tümgeneral rütbesiyle görev yapmaktaydı.

Ailesi aslen Azerbaycan’ın Gebele şehrinin Vendam köyündendir. 1975 yılında Sumgayıt şehrinde doğdu. Burada ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Yükseköğrenimini Haydar Aliyev Azerbaycan Yüksek Harp Okulunda 1992 tamamlayarak ardından eğitimine Türkiye’de devam etti.

2003 yılında binbaşı rütbesindeyken Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabul ettiği kararla “Askeri Hizmetlere Göre” madalyası, yarbay rütbesindeyken 2009 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararıyla “Vatan Uğrunda” madalyası alan Polat Haşimov 2014 yılında ise 3.derece “Vatana Hizmet” madalyası, Nisan 2016 tarihindeyse yine Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla 2016 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları nedeniyle 2.derece “Vatana Hizmet” madalyası ile ödüllendirilmişti.

2016 yılında yaşanan Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları sırasında Taliç köyü kırsalında savaşan 1.Kolordu’yu komuta eden Haşimov burada büyük kahramanlık gösterdiği için bir karakola verilmiş ve devlet tarafından da kendisine bir ev hediye edilmişti. Fakat Şehit General Polad Haşimov, kendisine hediye edilen evi bir şehit ailesine bağışlamıştı. 24 Haziran 2019 yılında Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla tümgeneral rütbesine terfi ettirilmişti.

14 Temmuz 2020 tarihinde 2020 Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarında şehit edilen ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinde kurmay başkanı da olan Haşimov 9 Aralık 2020 tarihinde ülkesinin milli kahramanı ilan edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM