• DOLAR
  8,5690
  %1,11
 • EURO
  10,1558
  %1,15
 • ALTIN
  498,41
  %0,95
 • BIST
  1.414
  %0,35
ANTİK KENTTE KAZI ÇALIŞMALARI

ANTİK KENTTE KAZI ÇALIŞMALARI

KARABÜK’ün Eskipazar İlçesi’ndeki ‘Hadrianoupolis (Paflagonya) Antik Kenti’nde kısa bir aranın ardından başlayan kazı çalışmaları Aralık ayına kadar sürecek.

İlçeye bağlı Budaklar köyünde 2003’de başlayan kazı çalışmalarında Hadrianoupolis Antik Kenti gün yüzüne çıkarıldı. Geç Kalkolitik, Roma ve erken Bizans dönemlerinde kurulduğu tahmin edilen antik kentte bu güne kadar yapılan çalışmalarda çok sayıda mermer sütun ve sütun başlıkları, kiliseler, surlar, su sarnıçları, kaya mezarları, Roma hamamı, gözyaşı şişeleri, tüneller, erzak ve şarap mahzenleri ile zemini mozaik hayvan, kuş gibi resimlerle süslenmiş kilise, adak levhası, kemik toka, kemik çuvaldız, gözyaşı şişesi, kandil, tıp aleti (sonda), yüzük ve aynadan oluşan ölü hediyeleri ortaya çıkarıldı.  SİT alanı içinde bulunan mermer sütun ve sütun başlıklarından, heykellerden ve yapıların mimarı özelliklerinden döneminde gelişmiş bir şehir olduğu anlaşılan antik kentte kısa bir süre ara verilen çalışmalar yeniden başladı.

‘ANADOLU’DAKİ EN ERKEN DİNİ YAPILARDAN BİR TANESİ’

Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, 45 kişilik bir ekiple yapılan çalışmaların Aralık ayına kadar devam edeceğini belirterek,’’3 noktada kazı çalışmaları gerçekleştirilmekte. 5 nokta da ise restorasyon çalışmaları devam ediyor. 3 noktadan bir tanesi de Kuzeybatı Nekropol Klisesi’nde 2.5 yıldır kazı çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu sene yapının dış duvarlarını da açığa çıkartıp kazısını tamamlayacağız. Yapımız M.S. 5’inci yüzyıla ait. Günümüzden yaklaşık bin 500, bin 600 yıl öncesine ait bir yapı. Anadolu’ daki en erken dini yapılardan bir tanesi. İçerisinde mozaikli sahneler, sütunlu taşıyıcılar var. Bunların hepsinin restorasyonunu gerçekleştirip kısa bir süre içerisinde insanlarımızın hizmetine açıp teşhir etmeyi planlıyoruz. ’’dedi.

Karabük Valiliğince ören yerine dönüştürülmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunulan antik kente gelenler Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş tarafından bilgilendiriliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM