ALTIN SAFRAN BELGESEL FİM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

ALTIN SAFRAN BELGESEL FİM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen ’23’üncü Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde, Aslı Akdağ’ın kendi yaşam öyküsünü anlattığı ‘Bekleyiş’ isimli eser birincilik ödülüne layık görüldü.

 

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Elif Köse’’Kültürün mimariye yansıdığı kendine özgü ve yaşayan bir müze sayılan Safranbolu, festivalimiz ile yerli ve yabancı pek çok misafiri ağırlarken, kültüre ve sanata verdiği değer ile ismini duyurmaya devam etti. Biz de bunu sağlamaya devam edeceğiz.’’ dedi.

Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi.

Uluslararası Uzun Metraj kategorisinde “En İyi Belgesel Film Ödülü”nü “Bekleyiş” ile yönetmen Aslı Akdağ alırken bu kategoride “Jüri Özel Ödülü” ise “Mamody, The Last Baobab Digger” ile yönetmen Cyrille Cornu’na verildi.

Uzun Metraj Mansiyon Ödülünü “Acılı Tatlı” ile yönetmen Didem Şahin, Uluslararası Kısa Metraj kategorisinde “En İyi Belgesel Film Ödülü”ne “Direniş Sahra” ile Sidal Ergüder,  aynı kategoride “Jüri Özel Ödülü”, “Kelebek Adam” ile Enis Manas’a verildi.

Kültürel Miras ve Korumacılık Temalı Ulusal Belgesel Film kategorisinde, “FİYAB Jüri Özel Ödülü” “Heyamola” filmiyle yönetmen Yılmaz Kıvanç’a, “Süha Arın En iyi Belgesel Ödülü”, “Göbeklitepe Sakinleri” ile yönetmen Sedat Benek’e verildi.

Yönetmen Neslihan Semerci’nin “Müzikli Bir Göç Masalı” filmi ise övgüye değer görüldü.

Özel Ödüller kategorisinde de “Festival Komitesi Özel Ödülü” Leyla Hanım filmi ile İlke İşisel’e, “Safranbolu Emek Ödülü, Araştırmacı-Yazar Aytekin Aytekin’e, “Belgesel Sinema Emek Ödülü” ise Hasan Özgen’e gitti.

Fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü “Dokuma” adlı eseri ile Barış Topdemir’e, ikincilik ödülü “Fotoğraf” adlı eserle Ahmet Harmancı’ya, üçüncülük ödülü “Kültürel Miras” eseri ile Mehmet Yılmaz’a verildi.

Safranbolu Özel Ödülü ise “Safranbolu’da kış masalı” eseri ile İsmail Serhat Şahin’e verildi.

Dereceye girenlere ödülleri, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Festival Komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan, Yönetmen Reha Arın ile protokol üyeleri tarafından verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: