• DOLAR
  9,2898
  %-0,44
 • EURO
  10,8324
  %-0,17
 • ALTIN
  532,13
  %0,50
 • BIST
  1.432
  %0,98
1.42 MİLYAR TL KAR AÇIKLADI

1.42 MİLYAR TL KAR AÇIKLADI

KARDEMİR, 2021 yılı ilk yarıyıl mali sonuçlarına göre 1,42 Milyar TL net kâr açıkladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, ’’Türkiye’nin ilk sanayi kuruluşu olarak, 84 yıllık çelik üretim serüvenimizde ülkemize katma değer üretmeye devam ediyoruz. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığımız açıklamada şirketimiz 2021 yılı ilk yarıyıl mali sonuçlarında 1,42 Milyar TL net kâra ulaşmış olup, 2021 yılı ilk çeyrek sonuçlarında olduğu gibi mali açıdan büyüme ivmesini devam ettirmiştir.

2020 yılının ilk yarı yıl mali sonuçlarında 323,6 Milyon TL FAVÖK elde eden şirketimiz, bu yıl aynı dönemde %545 artışla FAVÖK’ünü 2,08 Milyar TL’ye yükseltmiştir. Satış gelirlerimizde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %96’lık artış ile 6,37 Milyar TL’ye ulaşmıştır.

Çelik piyasalarındaki talep ve fiyat artışıyla birlikte, güvenli satış politikamız, katma değerli ürün geliştirme ve pazarlama faaliyetlerimiz, verimli üretim ve etkin finansal yönetim sonucu olarak toplam satışlarımız ve karlılığımız, 2021 yılı ilk yarı yılına göre piyasa beklentisinin üzerinde artış göstermiştir. “Güçlü Yönetim, Sürdürülebilir Üretim” yaklaşımı ile çalışmalarını duraksamadan sürdüren Kardemir, nitelikli insan kaynağı ile sektöründe öncü olmaya devam etmektedir.

Yurtiçi pazarlama ve satış çalışmalarının yanı sıra ihracat alanında da gözle görülür bir artış yakalayan şirketimiz, daha öngörülebilir bir finansal raporlama sistematiğine kavuşmak adına “UFRS9-Kur Riskinden Korunma (Hedge) Muhasebesi” sistematiğini bilanço üzerinde raporlanmaya başlamıştır. Türkiye’nin önde gelen halka açık firmalarının da kullandığı, “Kur Riskinden Korunma (Hedge)Muhasebesi” ile şirketimiz, kura bağlı riskleri ve nakit yönetimini daha etkin yönetmiş olacaktır.

Kuruluşundan itibaren Türkiye’nin ve bölgesinin ekonomisine katkı sağlayan, yerli üretime değer veren, sosyal sorumluluk projeleriyle bölge kalkınmasına öncülük eden Kardemir’in, 2021 yılı ilk 6 ay sonuçlarının yatırımcılarımıza, çalışanlarımıza ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederiz.’’ İfadelerinde bulunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM