Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

ULUSLARARASI ARENADA BOY GÖSTERMEYE BAŞLADI

08 Temmuz 2019 - 16:51 'de eklendi. A+A-

ULUSLARARASI ARENADA BOY GÖSTERMEYE BAŞLADI

Katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini her geçen gün artıran Kardemir, uluslararası arenada da boy göstermeye başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile Rusya’nın Yekaterinburg kentinde düzenlenen INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı bugün kapılarını ziyaretçilerine açtı. Kardemir, Türkiye’nin 25 firma, 7 kalkınma ajansı, 12 birlik ile toplam 43 stant da temsil edildiği fuarda, tek çelik üreticisi olarak yer aldı.

Türkiye’nin bu yıl partner ülke olarak katıldığı fuarın açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı DenisManturov’un katılımıyla gerçekleşti.

Rus mevkidaşıManturov tarafından karşılanan Varank, açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye ile Rusya arasında 2018’de ikili ticaret hacminin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15 artarak 25,7 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirtti.

Konuşmasında INNOPROM 2019’un yeni teknik ve ticari iş birliklerinin tesis edilmesine vesile olacağını, bu sayede Türkiye ve Rusya arasında refahın artarak iki halkın dostluğunun pekişeceğini belirten Bakan Varank, küreselleşme söylemlerinin yerini ticaret savaşları, kapalı ekonomiler ve yeni bloklaşmaların aldığını aktarırken, “Böyle bir ortamda, karşılıklı iş birliği imkanlarını geliştirerek beraber kazanmamıza imkan verecek INNOPROM Sanayi Fuarı’nın Türkiye’nin partnerliğinde düzenlenmesini anlamlı bulduğumu özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

Katma Değerli Ürün Vurgusu

Güçlü ve sürdürülebilir büyümenin lokomotifinin yüksek katma değerli ürünlerden geçtiğine dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasını “Üretimde katma değerimiz artıkça rekabet gücümüzde aynı ölçüde artıyor. Bu sayede küresel yarışta öne geçiyor, yapısal temellerinizi daha da sağlamlaştırıyorsunuz. İşte buradan hareketle milli teknoloji, güçlü sanayimizi ortaya koyduk, rotamızı yüksek teknolojili alanlara çevirdik. Türkiye güçlü bir sanayi alt yapısına sahip. Bakınız 2018 yılında 168 milyar dolarlık ihracatta tarihi bir rakama imza attık ve bu tutarın %90’ının sanayi ürünlerimizin oluşturduğunu belirtmek istiyorum. Elbette bu rakamlarla yetinmek niyetinde değiliz ülkeler arası iş birliği bu konuda önemli. Bu iş birliği ortak yatırım, ortam üretim ve ortak ARGE eksenlerinde şekillenebilir. Bu anlamda INNOPROM 2019 fuarını çok önemsiyoruz. Fuar katılımcı firma ve ülkelere yeni bir vizyon kazandıracak yeni fırsatlar yakalamalarına vesile olacak. Partner ülke olarak 25 özel sektör firması, 7 kalkınma ajansı ve 11 birlikle toplam 43 stant ile burada yer alıyoruz. Ticaret bakanlığımıza ve orta doğu ihracatçı birliklerine ve fuara katılan tüm şirketlerimize teşekkür ediyorum. Bütün ziyaretçilere yeni iş birlikleri oluşturmak veya mevcut iş birliklerini geliştirmek üzere stantlarımızda bekliyoruz” diye sürdürdü.

Fuar, 90 Ülkeden Katılımcıyı Ağırlıyor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı DenisManturov’da açılışta yaptığı konuşmadaINNOPROM’un 10’uncu kez kapılarını açtığını belirterek, söz konusu fuarın sanayi dünyasında kabul gördüğünü, 50 binden fazla kişinin fuarı ziyaret ettiğini söyledi. Fuara katılan 600’den fazla teknoloji şirketinin son yenilikleri tanıtacağına dikkati çeken Manturov, “90’ı aşkın ülkeden misafiri burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından stantları gezen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankve Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz BaturKardemir standını da ziyaret ederek, şirket temsilcileriyle bir süre görüştü. Kardemir’in fuara katılımından memnuniyet duyduğunu belirten Bakan Varank, demiryolu tekeri üretimi nedeniyle Kardemir’i tebrik ederek başarı dileklerini paylaştı.

Kardemir, ülkemizi temsilen tek çelik üreticisi olarak katıldığı fuarda, demiryolu ray ve tekerinin yanı sıra, Çubuk Kangal Haddehanesinde Makine İmalat ve Otomotiv Sektörüne yönelik yaptığı üretimlerin tanıtımını yaptı. 4 gün sürecek fuarda Kardemir’in, Rusya bölgesindeki çok sayıda makine imalat sektör temsilcisi ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
445 İŞÇİ ALINACAK 445 İŞÇİ ALINACAK

Katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini her geçen gün artıran Kardemir, uluslararası arenada da boy göstermeye başladı. Sanayi ve Teknol...

KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA VURDU KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA VURDU

Katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini her geçen gün artıran Kardemir, uluslararası arenada da boy göstermeye başladı. Sanayi ve Teknol...

‘NERVÜRLÜ KANGAL’ ÜRETİMİ BAŞLADI ‘NERVÜRLÜ KANGAL’ ÜRETİMİ BA...

Katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini her geçen gün artıran Kardemir, uluslararası arenada da boy göstermeye başladı. Sanayi ve Teknol...

EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI ÜRETTİ EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI ÜRETTİ

Katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini her geçen gün artıran Kardemir, uluslararası arenada da boy göstermeye başladı. Sanayi ve Teknol...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
445 İŞÇİ ALINACAK 445 İŞÇİ ALINACAK

KARABÜK’te, Toplum Yararına Programlar kapsamında 445 kişi i...

KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA VURDU KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA...

TÜRKİYE’nin demir çelik sektörünün geleceğine ışık tut...

VALİ GÜREL, DEMİR DÖVDÜ VALİ GÜREL, DEMİR DÖVDÜ...

KARABÜK Valisi Fuat Gürel, Ahilik Haftası etkinliğinde demir...

HES BARAJINDA KADIN CESEDİ HES BARAJINDA KADIN CESED...

KARABÜK’ün Yenice ilçesinde, hidroelektrik santrali ba...

ALKOLLÜ SÜRÜCÜ KAZA YAPTI ALKOLLÜ SÜRÜCÜ KAZA YAPTI...

KARABÜK’te, takla attıktan sonra ağaca çarparak durabilen ot...

ÇEŞME HORTUMUYLA KOVALARLA MÜDAHALE ETTİLER ÇEŞME HORTUMUYLA KOVALARL...

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, çıkan yangında samanlık yan...

TERS YÖNDE TEHLİKE SAÇTI TERS YÖNDE TEHLİKE SAÇTI...

KARABÜK – Kastamonu yolunda ters yönde ilerleyen otomo...

‘NERVÜRLÜ KANGAL’ ÜRETİMİ BAŞLADI ‘NERVÜRLÜ KANGAL...

KARDEMİR, “nervürlü kangal” üretimini de başarı ile gerçekle...

EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI ÜRETTİ EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI Ü...

Türkiye’nin en önemli pota ve ingot kalıbı üreticileri arası...

CHP’Lİ YÖNETİCİLERİ KINADI CHP’Lİ YÖNETİCİLERİ...

KARABÜK Belediye Başkanı MHP’li Rafet Vergili, Atatürk anıtı...

HABERLERİ
karabük haber