Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

TÜRKİYE’DE İLK, KBÜ’DE ÜRETİLDİ

11 Nisan 2019 - 13:25 'de eklendi. A+A-

TÜRKİYE’DE İLK, KBÜ’DE ÜRETİLDİ

KARABÜK Üniversitesi’nde, lastik teli, metalik tıbbi dikiş telleri, ortopedi alanında kullanılan teller, rezistans telleri ve savunma sanayinde kullanılan tel ve kabloların yorulma dayanımlarını ortaya çıkaran yorulma cihazı üretildi.

Karabük Üniversitesi’nde 4 yıl önce başlatılan TUBİTAK destekli ‘1005 yeni fikirler ve ürünler’ adlı proje çalışması kapsamında lastik teli olmak üzere 0-1600 mikrometre arasında çapa sahip diş teli, metalik tıbbi dikiş telleri, ortopedi alanında kullanılan teller, rezistans telleri ve ayrıca savunma sanayinde kullanılan tel ve çeşitli kabloların yorulma dayanımlarının ortaya çıkarılması için uluslararası standartlara uygun olarak yorulma cihazı üretildi. Böylece 1600 mikrometreden daha düşük çaplı tellerin Türkiye’de yorulma testlerinin yapılabilmesi sağlanıp, yerli üretim, kaliteli, katma değeri yüksek olan tel üretimi cesaretlendirilmiş, yorulma testlerinde dışa bağımlılığın engellenmesi ve döviz kaybının önüne geçilmesi planlandı.

‘DÜNYADA YAPILMIŞ İLK AKADEMİK ÇALIŞMA’

Projenin yürütücüsü olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Hayrettin Ahlatçı, “Otomobil lastikleri çok kompleks bir kompozit malzeme olması sebebiyle, tüm yorulma özelliğinin bilinmesi için tek başına kauçuk, tek başına çelik lastik teli ve kauçuk-çelik lastik teli maddesi beraber olarak yorulma testleri yapılarak bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Teker kompozitinin katkı maddesi olan çelik kord tellerinin tek başına yorulma özelliğinin bilinmesi, tekerleğin tüm yorulma özelliklerinin büyük bir kısmını kapsadığından çok önemlidir. Böylece tel ve telin üretiminde yarı mamul olan çubuk üreticilerine ürünlerinin geliştirilmesi için fırsat verecektir. Bu projenin konusu olan yalın eğmeli test metodu dünyanın en büyük lastik kord üreticileri tarafından çelik filamentlerin yorulma özelliklerinin belirlenmesinde kullanılmakta olup bu konuda kendi içlerinde şirket sırrı niteliğinde çalışma yapmaktadırlar. Yalın eğmeli test metodu kullanılarak dünya üzerinde bazı diş implant tellerinin yorulma davranışının belirlenmesi dışında yapılmış çalışma yoktur ve özellikle lastik teline uygulanmış akademik anlamda çalışma olmaması sebebiyle, lastik teli filamentlerinin bu yöntem kullanılarak yorulma özelliklerinin çıkarıldığı bu çalışma dünyada yapılmış ilk akademik çalışma özelliğini taşımaktadır.” dedi.

TESTLER BAŞARIYLA SONUÇLANDI

Prof.Dr. Ahlatçı cihazın sağlık sektörü ve sanayide tellerin yorulma testi için kullanılabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Yorulma testi basit eğme koşullarında güdümlü ve güdümsüz olarak yapılmaktadır. Bu projede güdümsüz test metodunun yapılabilmesi için test cihazı tasarlanmış ve imal edilmiştir. Standartta verilen denklemler yardımıyla belirlenen bir uzunluğa sahip tel basit eğme koşullarında bükülerek tel uçları iki tutucu tarafından tutularak birbirlerine ters dönmesi sağlanıp tel uzunluğunun orta kısmında tekrarlı çekme-basma birim şekil değişimi ve elastik gerilmeler gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında ilk olarak tel numuneler için bükme yarıçapları hesaplanarak bükme şablonları çıkartılıp bu şablonlara göre yarı çapı verilen numunelere güdümsüz testler yapılmış ve bu testlerin büyük bir kısmı defalarca tekrarlanarak cihazın tekrarlanabilir sonuç verdiği kaydedilmiştir. Yalın eğmeli yorulma test cihazı yardımıyla örneğin diş tellerinin yorulma davranışlarının bilinmesine ihtiyaç duyulduğunda diş hekimliği fakülteleri, otomobil lastik telinin yorulma davranışının belirlenmesi halinde çelik kord sanayi ve metal teknolojisi laboratuvarlarında bu cihazların kullanılması planlanmıştır.” diye konuştu.

TELLERİN YURT DIŞINA TEST İÇİN GÖNDERİLMESİNE GEREK KALMAYACAK

Prof.Dr. Ahlatçı tellerin test için yurt dışına gönderilmesine gerek kalmayacağını ifade ederek, şu açıklamada bulundu:

“Günlük hayatımızda bilindiği üzere ince teller her ortam şartlarında kullanılabilmektedir. Örneğin, diş telleri sıcak soğuk kuru ve yaş ortamda, lastik telleri yine yaz kış gibi değişen sıcaklıklarda ve plastik malzeme içerisinde muhafazalı bir ortamda çalışmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı cihazda bulunan test ortamının korozif ve sıcaklık gibi değişken test parametrelerine cevap verecek şekilde tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Lastik teli üreticileri bu testi yapmak istiyorlar. İhtiyaç duymaktadırlar. Yurt dışına gönderiyorlardı. Yurt dışına gönderiliyor ve oradan sonuçlar geliyor. Ondan sonra telin kalitesi belirleniyor ve satış yapıyorlar. Ama artık Türkiye’de standarda uygun bir şekilde yapılabilir yorulma testi. Bu cihazımız orjinal tasarımlı bir test cihazıdır.”

MİLLİ ÜRÜN

Karabük Üniversitesi Demir – Çelik Ennstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yavuz Sun ise,”Tamamen yerli bir üretim. Bunun tasarımı da bize ait. Üretimi de ülkemizdeki yerli firmalarla irtibata geçerek yaptırdık. Dolayısıyla tamamen yerli ve milli bir ürün. Dolayısıyla bu tasarımı Türkiye’de yapabilen ilk cihaz olma özelliğine sahip. Hedefimiz bundan sonra bu konu üzerine çalışıp belki bunları daha ileri aşamalara götürmek. Bununla ilgili patent müracaatlarımız var. Patentini alabilirsek kendimize ait, patenti bize ait olan bir cihazı ülkemize kazandırmış olacağız diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ŞEHİDİMİZİN ANNE BABASINI DUYGULANDIRAN GÖRÜNTÜ ŞEHİDİMİZİN ANNE BABASINI DUYGULANDIRAN ...

KARABÜK Üniversitesi’nde, lastik teli, metalik tıbbi dikiş telleri, ortopedi alanında kullanılan teller, rezistans telleri ve sav...

ONEL AVM TERAS CAFE FARK YARATIYOR ONEL AVM TERAS CAFE FARK YARATIYOR

KARABÜK Üniversitesi’nde, lastik teli, metalik tıbbi dikiş telleri, ortopedi alanında kullanılan teller, rezistans telleri ve sav...

3 GÜNDÜR HABER ALINAMIYORDU… 3 GÜNDÜR HABER ALINAMIYORDU…

KARABÜK Üniversitesi’nde, lastik teli, metalik tıbbi dikiş telleri, ortopedi alanında kullanılan teller, rezistans telleri ve sav...

ÇAYA UÇTU:6 YARALI ÇAYA UÇTU:6 YARALI

KARABÜK Üniversitesi’nde, lastik teli, metalik tıbbi dikiş telleri, ortopedi alanında kullanılan teller, rezistans telleri ve sav...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
KORKUNÇ KAZA KAMERADA KORKUNÇ KAZA KAMERADA

KARABÜK’ün Eskipazar ilçesinde, öğlen namazı için cami...

ŞEHİDİMİZİN ANNE BABASINI DUYGULANDIRAN GÖRÜNTÜ ŞEHİDİMİZİN ANNE BABASINI...

ŞIRNAK’ta 1994 yılında PKK’lı teröristlerin silahlı saldırıs...

ONEL AVM TERAS CAFE FARK YARATIYOR ONEL AVM TERAS CAFE FARK ...

KARABÜK’te, Onel AVM’de hizmet vermeye başlayan Teras Cafe, ...

3 GÜNDÜR HABER ALINAMIYORDU… 3 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR...

KARABÜK’te, Yaşar Derecik (85), yalnız oturduğu evinde yakın...

ÇAYA UÇTU:6 YARALI ÇAYA UÇTU:6 YARALI

KARABÜK’te, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil yaklaşık...

YAVRU KARACA KESİLMEKTEN KURTULDU YAVRU KARACA KESİLMEKTEN ...

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde ormanda motorlu testere ile ...

BALE, JİMNASTİK VE PİYANO RESİTALİNE DAVET BALE, JİMNASTİK VE PİYANO...

SAFRANBOLU’da  yarın gerçekleştirilecek olan bale ve jimnast...

HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

KARABÜK’te, etkili olan kuvvetli sağanak nedeniyle cadde ve ...

2 GÜNDÜR HABER ALINAMIYORDU… 2 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR...

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın bir dö...

İSTİNAT DUVARINA ÇARPTI İSTİNAT DUVARINA ÇARPTI...

KARABÜK’te, sürücüsünün kontrolünden çıkıp istinat duvarına ...

HABERLERİ
karabük haber