Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

OKUL BAHÇESİNE SERA KURULDU

15 Mayıs 2019 - 19:12 'de eklendi. A+A-

OKUL BAHÇESİNE SERA KURULDU

KARABÜK’te, Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine 100 metrekarelik süs bitkisi serası kuruldu. Özel öğrenciler tarafından yetiştirilecek süs bitkileri pazarlamaya hazır hale getirilecek.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Toprağa özel sevgi’ projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine okulda açılacak olan tarım atölyesinin uygulama derslerinin yapılması amacıyla süs bitkilerinin yetiştirileceği 100 metrekarelik sera kuruldu. Proje ile özel öğrencilerin kentteki tarımsal faaliyetlerine katkıda bulunmasını sağlamak, öğrencilerde bitki sevgisini geliştirmek, öğrencilerin çevreye duyarlı, sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmesini sağlamak, öğrencilerin mesleki anlamda beceri kazanmalarına yardımcı olmak, hafif düzey engelli öğrencilere istihdam alanı yaratmak toplumda çevre koruma konusunda farkındalığı artırmak ve kamu kurumları arasında işbirliğinin kurumsallaşmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Okulun bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Fuat Gürel, “Bu proje, bütün projelerin içerisinde en anlamlı olanı diye düşünüyorum. Çünkü bu sadece bir proje değil, sadece bir konu ön plana çıkarılmamış. Aynı zamanda engelli kardeşlerimiz, çocuklarımızla da alakalı bir proje. Toplumumuzun en değerli, özel kesimiyle ilişkilendirilmiş ve onları toplumsal hayata kazandırmak ve ön plana çıkarmak, onları sosyalleştirmek adına çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Vargeloğlu, “Çocuklarımız bu serada toprakla uğraşacak, kendi elleriyle diktikleri bitkileri o masum sevgileriyle büyütecek belki de onları satışa sunacak, yeni çiçeklere yer açacaklardır” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık ise “Okulumuzda tarım atölyesi kurulup, tarım öğretmeni tahsis edileceği döneme kadar her türlü teknik bilgi desteği il müdürlüğümüzün teknik elemanları tarafından verilecektir. Başlangıçta üretimi ve çoğaltılması gayet kolay olan kaktüs ve sukulent türü bitkilerin özel öğrencilerimiz tarafından tanınması ve yetiştirilmesi sağlanacaktır. Okuldaki diğer ahşap ve el sanatları atölyeleriyle koordineli çalışılarak bu atölyelerde yine özel eğitim öğrencileri tarafından üretilecek olan saksı ve süslemeleriyle yetiştirilen bitkiler pazarlamaya hazır hale getirilecektir. Öğrencilerimizin zamanla diğer tarımsal faaliyetlerde de görev almaları sağlanacaktır. İş ve meslek hayatına atılmalarında ve başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını devam ettirebilmelerinde tarımsal üretimde rol alan özel öğrencilerimizin topluma ayrı bir değer katacağı düşünce ve umudundayız” dedi.

Konuşmaların ardından sera açılışını Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, öğrenciler ile birlikte gerçekleştirdi. Sera içinde öğrencilerle çiçek diken Vali Gürel’e minik öğrenciler kendi diktikleri çiçeği hediye etti. Vali Gürel yine özel öğrenciler tarafından hazırlanan resim ve el işi sanatlarının yer aldığı sergiyi gezip buradan alışveriş yaptı. Daha sonra özel çocukların gösteri ve yarışmaları gerçekleştirildi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇEVRE YÖNETİMİ İÇİN YENİ PLANLAMA ÇEVRE YÖNETİMİ İÇİN YENİ PLANLAMA...

KARABÜK’te, Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine 100 metrekarelik süs bitkisi serası kuruldu. Özel öğrenciler tar...

1919 DOĞUMLU NAZİRE NİNEYE ZİYARET 1919 DOĞUMLU NAZİRE NİNEYE ZİYARET

KARABÜK’te, Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine 100 metrekarelik süs bitkisi serası kuruldu. Özel öğrenciler tar...

FETÖ ŞÜPHELİSİ 3 KİŞİ ADLİYEDE FETÖ ŞÜPHELİSİ 3 KİŞİ ADLİYEDE

KARABÜK’te, Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine 100 metrekarelik süs bitkisi serası kuruldu. Özel öğrenciler tar...

SAHTE REÇETE OPERASYONUNA 4 GÖZALTI SAHTE REÇETE OPERASYONUNA 4 GÖZALTI

KARABÜK’te, Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine 100 metrekarelik süs bitkisi serası kuruldu. Özel öğrenciler tar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
100 TON LOKUM HAZIRLANIYOR 100 TON LOKUM HAZIRLANIYO...

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde lokum imalathaneleri 9...

ACI VEDA! ACI VEDA!

ANTALYA’da ağaç kesme yüzünden tartıştığı kişi tarafın...

‘KEŞKE…”DEDİ ‘KEŞKE…”...

TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Keşke YSK seçimle...

HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN… HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK...

Kan basıncının yükselmesi ile meydana gelen hipertansiyon, i...

KARABÜK’TE 19 MAYIS COŞKUSU KARABÜK’TE 19 MAYIS...

KARABÜK’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Sp...

ÇEVRE YÖNETİMİ İÇİN YENİ PLANLAMA ÇEVRE YÖNETİMİ İÇİN YENİ ...

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı ile Karabük Belediyesine bildi...

SAFRANBOLU’DA GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ VE 19 MAYIS KONSERİ SAFRANBOLU’DA GENÇLİK YÜR...

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anm...

YER GÖK SARI KIRMIZI OLDU YER GÖK SARI KIRMIZI OLDU...

KARABÜK’te, Galatasaray taraftarları takımlarının şamp...

1919 DOĞUMLU NAZİRE NİNEYE ZİYARET 1919 DOĞUMLU NAZİRE NİNEY...

KARABÜK  Valisi Fuat Gürel, 1919 doğumlu Nazire Baş’ı ...

1 ÖLÜ, 4 YARALI 1 ÖLÜ, 4 YARALI

KARABÜK’ün Ovacık ilçesinde, 2 otomobilin çarpışması sonucu ...

HABERLERİ
karabük haber