Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

KARABÜK 29’UNCU SIRADA

27 Kasım 2018 - 17:21 'de eklendi. A+A-

KARABÜK 29’UNCU SIRADA

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında Prof. Dr. Ömer Faik Ersoy, Türkiye’de yaklaşık 32 bin hastanın organ bağışı beklediğini, Karabük’te 2 bin 463 kişinin ise organ bağışında bulunduğunu söyledi.

Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faik Ersoy tarafından organ bağışının önemi vurgulandı. Son yıllarda organ bağışı oranlarında ciddi bir artışın olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, “Türkiye’de 2018 Mart ayı verilerine göre bu tarihe kadar 392 bin kişi organ bağışladı. 32 bine yakın kişi ise hala organ bağışı bekliyor. Türkiye’de organ bağışı bekleyen sayısı çok fazla. Bu konuda çok hassasiyetle davranmamız lazım.” dedi.

Karabük’ün Türkiye’deki organ bağışı sıralamasında 29’uncu sırada olduğunu kaydeden Ersoy, Karabük’te 2 bin 463 kişinin ise organ bağışında bulunduğunu söyledi. Nakil bekleyen hastaların yaşadığı zorlukları da dile getiren Ersoy, 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkesin organlarını bağışlayabileceğini belirtti. Toplum olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ve herkesin bir gün organa ihtiyacı olabileceğini vurgulayan Ersoy, “İnsanların organ bağışına ilişkin kaygı ve korkuları var. Bu korkuları yenmek istiyoruz. Her verdiğiniz bir organ başka birinin hayatını oluşturuyor. Bence herkes organlarını bağışlamalı.” diye konuştu.

Etkinlikte Türkiye’de ilk kez robotik cerrahi ile böbrek nakli olan Erdal Eker ve eşi Yasemin Eker de duygu ve düşüncelerini paylaştı. 2007 yılının Ocak ayında böbrek yetmezliğine yakalandığını belirten Erdal Eker, “Böbreğimde taş ve enfeksiyonlardan dolayı yetmezlik oluştu. 2013 yılının başlarında giderek hastalığım arttı. Eşim böbreğini vermek istedi ve Gazi Üniversitesinde eşimin böbreği, robotik cerrahi ile yapılan ameliyatla bana takıldı.” dedi.

Eşinin böbrek yetmezliği döneminde çok zor günler yaşadıkları belirten Yasemin Eker ise şöyle konuştu:

“Benim kızım yedi yaşına geldiğinde sürekli ‘Anne, babam 18 yaşına kadar beklemez mi? Ben babama böbreğimi vereceğim.’ diye söylerdi. Doktorumuz diyalize hazırlanın dediğinde doktorumuza eğer uyarsa böbreğimi vermek istiyorum dedim. Kan grubum 0 Rh pozitif çıkınca doktorumuz böbreğimi verebileceğimi söyledi. Nakil olalı beş yıl oldu. Düzenli bir şekilde kontrollerimize gidiyoruz. İkimiz de şu an iyi durumdayız. Kişi eğer sağlıklıysa mutludur. Hiç tereddütsüz organlarınızı bağışlayın. Bir hayat kurtarıyorsunuz.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DOKTOR ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ DOKTOR ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

KALP HASTASI BEBEK İÇİN HAVALANDI KALP HASTASI BEBEK İÇİN HAVALANDI

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

BİR GÜNLÜK BEBEK HAVA AMBULANSIYLA SEVK EDİLDİ BİR GÜNLÜK BEBEK HAVA AMBULANSIYLA SEVK ...

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
KARABÜKSPOR – DENİZLİSPOR:2-3 KARABÜKSPOR – DENİZ...

Spor Toto 1’inci Ligi 16’ncı haftasında Kardemir Karabükspor...

‘ŞİRKETİMİZ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’ ‘ŞİRKETİMİZ İÇİN BÜYÜK ÖN...

KARDEMİR  Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Filyos Limanı ...

VALİ GÜREL KARDEMİR’İ ZİYARET ETTİ VALİ GÜREL KARDEMİR’...

KARABÜK Valisi Fuat Gürel, Kardemir’i ziyaret ederek, işçile...

‘KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLAYACAĞIZ’ ‘KESİNTİSİZ ULAŞIM ...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Yeni Mahallede gerçek...

MÜDÜRE HAPİS VE PARA CEZASI MÜDÜRE HAPİS VE PARA CEZA...

KARABÜK’ün Yenice ilçesinde, Anadolu Lisesi Müdürü F.P., oku...

BARİYERLERE ÇARPTI BARİYERLERE ÇARPTI

KARABÜK’ün Eskipazar ilçesinde, bariyerlere çarpan otomobili...

SAHTESİNİ YAPAMADAN YAKALANDILAR SAHTESİNİ YAPAMADAN YAKAL...

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde polisin operasyonu ile...

KARABÜKSPOR – İSTANBULSPOR: 1 – 1 KARABÜKSPOR – İSTAN...

Spor Toto 1’inci Lig’in 15’inci haftasında Kardemir Ka...

YÜKSEK KESİMLER BEYAZ ÖRTÜYLE KAPLANDI YÜKSEK KESİMLER BEYAZ ÖRT...

KARABÜK’ün yüksek kesimleri, gece başlayan, sabah saat...

‘PARAYLA TUTULMUŞ ADAMLAR, ALGI OLUŞTURUYOR’ ‘PARAYLA TUTULMUŞ A...

ESKİ Başbakan Ahmet Davutoğlu, trollerin yok yere algı oluşt...

HABERLERİ