Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

KARABÜK 29’UNCU SIRADA

27 Kasım 2018 - 17:21 'de eklendi. A+A-

KARABÜK 29’UNCU SIRADA

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında Prof. Dr. Ömer Faik Ersoy, Türkiye’de yaklaşık 32 bin hastanın organ bağışı beklediğini, Karabük’te 2 bin 463 kişinin ise organ bağışında bulunduğunu söyledi.

Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faik Ersoy tarafından organ bağışının önemi vurgulandı. Son yıllarda organ bağışı oranlarında ciddi bir artışın olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, “Türkiye’de 2018 Mart ayı verilerine göre bu tarihe kadar 392 bin kişi organ bağışladı. 32 bine yakın kişi ise hala organ bağışı bekliyor. Türkiye’de organ bağışı bekleyen sayısı çok fazla. Bu konuda çok hassasiyetle davranmamız lazım.” dedi.

Karabük’ün Türkiye’deki organ bağışı sıralamasında 29’uncu sırada olduğunu kaydeden Ersoy, Karabük’te 2 bin 463 kişinin ise organ bağışında bulunduğunu söyledi. Nakil bekleyen hastaların yaşadığı zorlukları da dile getiren Ersoy, 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkesin organlarını bağışlayabileceğini belirtti. Toplum olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ve herkesin bir gün organa ihtiyacı olabileceğini vurgulayan Ersoy, “İnsanların organ bağışına ilişkin kaygı ve korkuları var. Bu korkuları yenmek istiyoruz. Her verdiğiniz bir organ başka birinin hayatını oluşturuyor. Bence herkes organlarını bağışlamalı.” diye konuştu.

Etkinlikte Türkiye’de ilk kez robotik cerrahi ile böbrek nakli olan Erdal Eker ve eşi Yasemin Eker de duygu ve düşüncelerini paylaştı. 2007 yılının Ocak ayında böbrek yetmezliğine yakalandığını belirten Erdal Eker, “Böbreğimde taş ve enfeksiyonlardan dolayı yetmezlik oluştu. 2013 yılının başlarında giderek hastalığım arttı. Eşim böbreğini vermek istedi ve Gazi Üniversitesinde eşimin böbreği, robotik cerrahi ile yapılan ameliyatla bana takıldı.” dedi.

Eşinin böbrek yetmezliği döneminde çok zor günler yaşadıkları belirten Yasemin Eker ise şöyle konuştu:

“Benim kızım yedi yaşına geldiğinde sürekli ‘Anne, babam 18 yaşına kadar beklemez mi? Ben babama böbreğimi vereceğim.’ diye söylerdi. Doktorumuz diyalize hazırlanın dediğinde doktorumuza eğer uyarsa böbreğimi vermek istiyorum dedim. Kan grubum 0 Rh pozitif çıkınca doktorumuz böbreğimi verebileceğimi söyledi. Nakil olalı beş yıl oldu. Düzenli bir şekilde kontrollerimize gidiyoruz. İkimiz de şu an iyi durumdayız. Kişi eğer sağlıklıysa mutludur. Hiç tereddütsüz organlarınızı bağışlayın. Bir hayat kurtarıyorsunuz.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DOKTOR ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ DOKTOR ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

KALP HASTASI BEBEK İÇİN HAVALANDI KALP HASTASI BEBEK İÇİN HAVALANDI

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

BİR GÜNLÜK BEBEK HAVA AMBULANSIYLA SEVK EDİLDİ BİR GÜNLÜK BEBEK HAVA AMBULANSIYLA SEVK ...

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
KARABÜK’TE FUHUŞ OPERASYONU: 7 GÖZALTI KARABÜK’TE FUHUŞ OP...

KARABÜK’te, fuhuş yapılan aynı binadaki 2 eve  düzenlenen op...

‘ERKEKLERİN KAZANILMIŞ HAKKINI ALDINIZ’ ‘ERKEKLERİN KAZANIL...

YARGITAY 2’nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, süre...

KARABÜK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ TÖRENLE AÇILDI KARABÜK AĞIZ VE DİŞ SAĞLI...

KARABÜK’te, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi törenle açıldı. Tö...

2. ESNAF GÜNLERİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 2. ESNAF GÜNLERİ AÇILIŞI ...

Karabük Belediyesi tarafından Kent Meydanında ikincisi düzen...

‘FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAK İSTEMİYORUZ’ ‘FIRSATÇILARA GÖZ A...

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, 19 Şubat’tan itibaren ge...

KBÜ’DE ‘DİSİPLİNLERARASI ÇALIŞTAY’ KBÜ’DE ‘DİSİP...

KARABÜK Üniversitesi (KBÜ)Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanat...

40 MÜLTECİ KADIN TÜRKÇE ÖĞRENİYOR 40 MÜLTECİ KADIN TÜRKÇE Ö...

KARABÜK’te yaşayan Afgan, İran ve Iraklı kadın mülteci...

‘SAFRANBOLU’NUN RUHUNU YAŞIYORUM’ ‘SAFRANBOLU’N...

CHP Safranbolu Belediye Başkan Adayı Elif Köse, ’’Safranbolu...

KARABÜK’TE MİLLET İTTİFAKININ ADAYI ALTIPARMAK KARABÜK’TE MİLLET İ...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  İl Başkanı Abdullah Çakır ve ...

OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI...

Kardemir Karabükspor Başkanı Mehmet Yüksel, olağanüstü kongr...

HABERLERİ
karabük haber