Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

KARABÜK 29’UNCU SIRADA

27 Kasım 2018 - 17:21 'de eklendi. A+A-

KARABÜK 29’UNCU SIRADA

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında Prof. Dr. Ömer Faik Ersoy, Türkiye’de yaklaşık 32 bin hastanın organ bağışı beklediğini, Karabük’te 2 bin 463 kişinin ise organ bağışında bulunduğunu söyledi.

Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faik Ersoy tarafından organ bağışının önemi vurgulandı. Son yıllarda organ bağışı oranlarında ciddi bir artışın olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, “Türkiye’de 2018 Mart ayı verilerine göre bu tarihe kadar 392 bin kişi organ bağışladı. 32 bine yakın kişi ise hala organ bağışı bekliyor. Türkiye’de organ bağışı bekleyen sayısı çok fazla. Bu konuda çok hassasiyetle davranmamız lazım.” dedi.

Karabük’ün Türkiye’deki organ bağışı sıralamasında 29’uncu sırada olduğunu kaydeden Ersoy, Karabük’te 2 bin 463 kişinin ise organ bağışında bulunduğunu söyledi. Nakil bekleyen hastaların yaşadığı zorlukları da dile getiren Ersoy, 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkesin organlarını bağışlayabileceğini belirtti. Toplum olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ve herkesin bir gün organa ihtiyacı olabileceğini vurgulayan Ersoy, “İnsanların organ bağışına ilişkin kaygı ve korkuları var. Bu korkuları yenmek istiyoruz. Her verdiğiniz bir organ başka birinin hayatını oluşturuyor. Bence herkes organlarını bağışlamalı.” diye konuştu.

Etkinlikte Türkiye’de ilk kez robotik cerrahi ile böbrek nakli olan Erdal Eker ve eşi Yasemin Eker de duygu ve düşüncelerini paylaştı. 2007 yılının Ocak ayında böbrek yetmezliğine yakalandığını belirten Erdal Eker, “Böbreğimde taş ve enfeksiyonlardan dolayı yetmezlik oluştu. 2013 yılının başlarında giderek hastalığım arttı. Eşim böbreğini vermek istedi ve Gazi Üniversitesinde eşimin böbreği, robotik cerrahi ile yapılan ameliyatla bana takıldı.” dedi.

Eşinin böbrek yetmezliği döneminde çok zor günler yaşadıkları belirten Yasemin Eker ise şöyle konuştu:

“Benim kızım yedi yaşına geldiğinde sürekli ‘Anne, babam 18 yaşına kadar beklemez mi? Ben babama böbreğimi vereceğim.’ diye söylerdi. Doktorumuz diyalize hazırlanın dediğinde doktorumuza eğer uyarsa böbreğimi vermek istiyorum dedim. Kan grubum 0 Rh pozitif çıkınca doktorumuz böbreğimi verebileceğimi söyledi. Nakil olalı beş yıl oldu. Düzenli bir şekilde kontrollerimize gidiyoruz. İkimiz de şu an iyi durumdayız. Kişi eğer sağlıklıysa mutludur. Hiç tereddütsüz organlarınızı bağışlayın. Bir hayat kurtarıyorsunuz.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN… HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN…

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

BAHAR GÜNEŞİNDEN DOĞRU FAYDALANMANIN YOLLARI BAHAR GÜNEŞİNDEN DOĞRU FAYDALANMANIN YOL...

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

DOKTOR ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ DOKTOR ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ

KARABÜK Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yaşamım Ellerinde’ temalı organ bağışı konferansında ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
100 TON LOKUM HAZIRLANIYOR 100 TON LOKUM HAZIRLANIYO...

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde lokum imalathaneleri 9...

ACI VEDA! ACI VEDA!

ANTALYA’da ağaç kesme yüzünden tartıştığı kişi tarafın...

‘KEŞKE…”DEDİ ‘KEŞKE…”...

TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Keşke YSK seçimle...

HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN… HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK...

Kan basıncının yükselmesi ile meydana gelen hipertansiyon, i...

KARABÜK’TE 19 MAYIS COŞKUSU KARABÜK’TE 19 MAYIS...

KARABÜK’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Sp...

ÇEVRE YÖNETİMİ İÇİN YENİ PLANLAMA ÇEVRE YÖNETİMİ İÇİN YENİ ...

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı ile Karabük Belediyesine bildi...

SAFRANBOLU’DA GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ VE 19 MAYIS KONSERİ SAFRANBOLU’DA GENÇLİK YÜR...

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anm...

YER GÖK SARI KIRMIZI OLDU YER GÖK SARI KIRMIZI OLDU...

KARABÜK’te, Galatasaray taraftarları takımlarının şamp...

1919 DOĞUMLU NAZİRE NİNEYE ZİYARET 1919 DOĞUMLU NAZİRE NİNEY...

KARABÜK  Valisi Fuat Gürel, 1919 doğumlu Nazire Baş’ı ...

1 ÖLÜ, 4 YARALI 1 ÖLÜ, 4 YARALI

KARABÜK’ün Ovacık ilçesinde, 2 otomobilin çarpışması sonucu ...

HABERLERİ
karabük haber