Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi
Medya Karabük – Karabük'ün Haber Sitesi

İLK TÜRK DEMİRİNİ ÜRETMENİN 80 YILLIK GURURU

11 Eylül 2019 - 11:43 'de eklendi. A+A-

İLK TÜRK DEMİRİNİ ÜRETMENİN 80 YILLIK GURURU

TÜRKİYE Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı “Ulusal Sanayileşme Hamlesi “ kapsamında, 3 Nisan 1937 tarihinde dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından temelleri atılan Kardemir’de, Fatma isimli ilk yüksek fırın 9 Eylül 1939 tarihinde ateşlenmiş ve İlk Türk Demiri 10 Eylül 1939’da, bundan tam 80 yıl önce bu yüksek fırında üretildi. Kardemir’in  geride kalan 80 yıllık sıvı hamdemir üretimi ise 51,5 Milyon tona ulaştı.

Kardemir’den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

”Dünya ham çelik üretimi, KARDEMİR’in temellerinin atıldığı 1937 yılında 135 Milyon ton, KARDEMİR’in üretime başladığı 1939’da ise 137 milyon ton olarak kayıtlara geçerken, 10 Eylül 1939’da ilk Türk demirini üreten şirketimiz, yılın kalan 2,5 aylık bölümünde 13 bin ton sıvı hamdemir üretmiş ve bu üretim 1939 yılının Türkiye toplam sıvı hamdemir üretimini oluşturmuştur.

Geride bıraktığımız 2018 yılında dünya çelik sektörü 1 Milyar 808 milyon ton, Türkiye 37,5 milyon ton, Kardemir ise 2 Milyon 413 bin ton ham çelik üretimi gerçekleştirmiştir.

3 Nisan 1937 tarihinde temeline konan bir kürek harçla hayat bulan KARDEMİR, 82 yıl sonra bugün hepimizin iftihar edeceği büyük bir esere dönüşürken, Türkiye bugün dünyanın 8, Avrupa’nın ise 2. En büyük çelik üreticisi olmuştur.

Ülkemizin bu büyük gelişimde, şüphesiz ki her Karabüklünün emek ve alın teri vardır.

Bu vesileyle, ulusal sanayileşme hamlemizin en önemli yapı taşı olarak KARDEMİR’in Karabük’te kurulmasının sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, temele ilk harcı koyan merhum Başbakanımız İsmet İnönü’yü, ülkemizin dört bir yanından gelerek Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasına ve bugüne kadar yaşatılmasına emek ve alın terleriyle katkı veren herkesi minnet ve şükranla yad ediyoruz. Atalarından aldığı bayrağı daha ileriye taşımak için halen alın ve akıl teri döken tüm çalışanlarımızı da içtenlikle selamlıyoruz.

KARDEMİR bugün Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları sıralamasında 23. sırada yer almaktadır.

KARDEMİR, özellikle 2010 yılından sonra yaptığı yaklaşık 1,3 Milyar $’ın üzerindeki yatırımlarla hem üretimlerini artırmış, hem ürün çeşitliliği sağlamıştır. Demiryolu rayı ve ağır profil üretiminde Türkiye’nin tek milli markasıdır. Ülkemizin stratejik yatırımlarından biri olan Demiryolu Tekeri Üretim Tesislerimizde önümüzdeki aylarda seri üretime başlanacaktır. Böylelikle KARDEMİR, cevherden mamule kadar entegre tesislerde demiryolu tekeri üreten sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alacak, rayda olduğu gibi Türkiye’deki demiryolu seferberliğinde T.C.D.D. ile olan stratejik işbirliğini daha da pekiştirecektir.

Çubuk Kangal Tesislerimizde özellikle otomotiv, mobilya, beyaz eşya, savunma sanayi gibi imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu yüksek vasıflı çeliklerin üretimi için çalışmalarımız devam etmektedir. KARDEMİR, katma değeri yüksek ürünlerle sadece ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmakla kalmayacak, aynı zamanda ihracatımızdaki ileri teknolojik ürünlerin artırılmasına da hizmet edecektir.

Yönetim Kurulumuzca belirlenen ana hedefimiz, üretim kapasitemizin 3,5 milyon tona çıkarılmasıdır. Çelikhanede başlattığımız yatırımlarımızı yılsonunda tamamlayarak 2,9 Milyon ton kapasiteye ulaşmış ve hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve gerekse Karabük Belediyemize taahhütlerimiz doğrultusunda başladığımız çevre yatırımlarımız tamamlanmıştır.

Bilindiği gibi şirketimizin, toplumsal ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına yönelik bugüne kadar çok önemli sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmiştir. Yenişehir mahallesinde Mühendisler kulübü olarak bilinen tesisimizi Kardemir Müzesi, Yenişehir Sinemasının ise restore edilerek tiyatro ve kültür merkezi olarak yeniden toplumun hizmetine sunulmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Her iki tesis için restorasyon projeleri hazırlanmış olup, müze için teşhir tanzim projelerinin hazırlığı devam etmektedir. Yenişehir sinemasının tiyatro ve kültür merkezi olarak yapılandırılması ise onay sürecindedir.

KARDEMİR, köklü sanayi kültürü ve vizyoner bakışıyla, ekip ruhu içerisinde, katma değeri yüksek ürünlerle ürün çeşitliliği sağlayarak, hizmet kalitesi ve verimliliklerini artırarak, iş sağlığı ve güvenliği ve çevre odaklı yaklaşımla mali ve teknik olarak sürdürülebilir bir başarıyı yakalayacak stratejisiyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 hedeflerine katkı sunmaya devam edecektir.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
445 İŞÇİ ALINACAK 445 İŞÇİ ALINACAK

TÜRKİYE Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı “Ulusal Sanayileşme Hamlesi “ kapsamında, 3 Nisan...

KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA VURDU KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA VURDU

TÜRKİYE Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı “Ulusal Sanayileşme Hamlesi “ kapsamında, 3 Nisan...

‘NERVÜRLÜ KANGAL’ ÜRETİMİ BAŞLADI ‘NERVÜRLÜ KANGAL’ ÜRETİMİ BA...

TÜRKİYE Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı “Ulusal Sanayileşme Hamlesi “ kapsamında, 3 Nisan...

EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI ÜRETTİ EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI ÜRETTİ

TÜRKİYE Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı “Ulusal Sanayileşme Hamlesi “ kapsamında, 3 Nisan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
445 İŞÇİ ALINACAK 445 İŞÇİ ALINACAK

KARABÜK’te, Toplum Yararına Programlar kapsamında 445 kişi i...

KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA VURDU KARABÜK ÇELİKÇİLERİ DAMGA...

TÜRKİYE’nin demir çelik sektörünün geleceğine ışık tut...

VALİ GÜREL, DEMİR DÖVDÜ VALİ GÜREL, DEMİR DÖVDÜ...

KARABÜK Valisi Fuat Gürel, Ahilik Haftası etkinliğinde demir...

HES BARAJINDA KADIN CESEDİ HES BARAJINDA KADIN CESED...

KARABÜK’ün Yenice ilçesinde, hidroelektrik santrali ba...

ALKOLLÜ SÜRÜCÜ KAZA YAPTI ALKOLLÜ SÜRÜCÜ KAZA YAPTI...

KARABÜK’te, takla attıktan sonra ağaca çarparak durabilen ot...

ÇEŞME HORTUMUYLA KOVALARLA MÜDAHALE ETTİLER ÇEŞME HORTUMUYLA KOVALARL...

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, çıkan yangında samanlık yan...

TERS YÖNDE TEHLİKE SAÇTI TERS YÖNDE TEHLİKE SAÇTI...

KARABÜK – Kastamonu yolunda ters yönde ilerleyen otomo...

‘NERVÜRLÜ KANGAL’ ÜRETİMİ BAŞLADI ‘NERVÜRLÜ KANGAL...

KARDEMİR, “nervürlü kangal” üretimini de başarı ile gerçekle...

EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI ÜRETTİ EN BÜYÜK İNGOT KALIBINI Ü...

Türkiye’nin en önemli pota ve ingot kalıbı üreticileri arası...

CHP’Lİ YÖNETİCİLERİ KINADI CHP’Lİ YÖNETİCİLERİ...

KARABÜK Belediye Başkanı MHP’li Rafet Vergili, Atatürk anıtı...

HABERLERİ
karabük haber